Додик: Пре пола године је шпијунажа БиХ добила налог да прислушкује државни врх Србије

У ИНТЕРВЈУУ „ВЕЧЕРЊЕМ ЛИСТУ“ РЕКАО ДА ВЕРУЈЕ ДА ОБА ПРИСЛУШКУЈЕ

И ДРЖАВНИ ВРХ ХРВАТСКЕ

Милорад Додик

  • „Нема ништа горе за државу, а посебно овакву као што је БиХ да њоме управља тајна полиција. То се већ догађа. На удару смо Човић и ја. Та ОБА функционише тако да уништи српски и хрватски идентитет и да од њих прави непријатеље. То није наша служба. То је нама непријатељска служба“
  • „У БиХ није могућа асимилација, нема ништа од босанштине. Моја слобода подразумева идентификацију с народом којем припадам. Нећу никада бити Босанац. Не идентификујем се са том речју ни као географским појмом, а камоли националним. За мене је понижавајуће да ме неко зовне Босанцем. Нећу то никада бити“
  • „Мислим да су се ту Хрвати ,насукали’ зато што су у почетку били у функцији хрватске државности, а нису водили рачуна о себи. Вероватно ниједан хрватски учесник догађаја од 1. марта 1992. данас не би стајао иза тих одлука. Та Босна за коју су они гласали у то време највише је довела до политичког делегитимисања Хрвата. Ми нисмо хтели ту Босну, ми зато имамо Републику Српску. Ви сте хтели ту Босну и ето вам је“

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је да нема ништа горе за једну земљу, посебно за овакву као што је БиХ, да с њом управља тајна полиција, а то се већ догађа јер Обавештајно-безбедносна служба (ОБА) БиХ функционише тако да уништи српски и хрватски идентитет од којих прави непријатеље.

        „Шеф ОБА Осман Мехмедагић Осмица назове посланике, чак и поједине Србе, и онда креирају закључке. Осмица је директни изданак ригидне структуре СДА. Главни ликови који не одговарају тој политици су (Драган) Човић и (Милорад) Додик. Иако то знају, поједини Хрвати и Срби благонаклоно се понашају према томе, наводно политички неутрално. Већ неколико месеци знамо за незаконита понашања. Пре пола године дат је налог за прислушкивање државног врха Србије. Мислите ли да то не чине ни у случају Хрватске? Ја верујем да се то догађа“, истакао је Додик.

        Упозоривши да су то озбиљне ствари, Додик је рекао да ОБА надзире посланике, а они то не смеју да кажу.

        „Наравно да то (председавајућем Заједничке комисије за надзор над радома ОБА Николи) Шпирићу не могу направити и зато траже његову смену. Зато се сада отвара и питање шта раде Хрвати у тој комисији. Хоћете ли да вам упакују сплетку око Драгана Човића? Зна се како се то овде ради", истакао је Додик за Вечерњи лист", издање за БиХ.

        Он је напоменуо да Бакир Изетбеговић жели да се реши две особе, а то су Додик и Човић.

        „То је отишло и код странаца, па онда су и они то тако прихватили. Питајте, ако вам желе искрено рећи. Нема ништа горе за државу, а посебно овакву као што је БиХ да њоме управља тајна полиција. То се већ догађа. Та ОБА функционише тако да уништи српски и хрватски идентитет и да од њих прави непријатеље. То није наша служба. То је нама непријатељска служба. Ми је тако и посматрамо“, поручио је Додик.

        На питање да ли је могуће да Загреб и Београд поправе односе, Додик је рекао да је то потребно, јер Хрвати и Срби носе тешко бреме историје.

        „То се не може занемарити у нашим међусобним односима. Али су се и околности промениле у последњих 20-ак година. Хрвати су добили властиту државу, Срби су добили своје две државе - Србију и Републику Српску", оценио је Додик. Према његовом мишљењу, историјска питања треба оставити историчарима, треба поштовати осећаје људи и страдања и научити живети једни поред других, те да односи треба да се нормализују.

        „У реалним стварима треба да се подржавамо, као што ми овдје настојимо помоћи остварењу права Хрвата у БиХ. Наша подршка није из било каквих калкулација, него то радимо јер желимо и за себе оно што Хрвати траже. И то није на штету Бошњака. Ни у ком случају, него је реч о покушају да се Бошњаци натерају да одустану од мајоризације и својатања БиХ. БиХ није само њихова и не могу никога мајоризовати. Нас сигурно неће“, поручио је председник Српске.

        Он је нагласио да у БиХ није могућа асимилација и да нема ништа од „босанштине“.

        „Ја, пре свега, желим да живим у слободи. Моја слобода подразумева идентификацију с народом којем припадам. Не знам зашто то неком смета. Нећу никада бити Босанац. Не идентификујем се са том речју ни као географским појмом, а камоли националним. У Херцеговини је то мало другачије, колико знам, али у Босни то не долази у обзир. За мене је понижавајуће да ме неко зовне Босанцем. Нећу то никада бити“, истакао је Додик.

        Коментаришући одлуку Уставног суда БиХ да одбије као неосноване апелације посланика из Српске о 1. марту и 25. новембру, Додик је рекао да је то једна од одлука које воде распаду БиХ и губитку поверења у правосудну институцију која је постала политички суд због политике странаца који су стајали иза те одлуке. Он је навео да су двојица судија Срба која седе у Уставном суду БиХ изузела своје мишљење и да у континуитету тако поступају, те да их зато и позива да изађу из тога суда и да му укину легитимитет.

        Додик је рекао да за њега ништа не значи 1. март јер је његов народ на тај дан 1992. године надгласан и стављен у позицију неуважавања његових права.

        „Мислим да су се ту Хрвати ,насукали’ зато што су у почетку били у функцији хрватске државности, а нису водили рачуна о себи. Вероватно ниједан хрватски учесник тих догађаја данас не би стајао иза тих одлука. Та Босна за коју су они гласали у то време највише је довела до политичког делегитимисања Хрвата. Верујем да немам потребе с било ким од Хрвата расправљам о тој теми. Ми нисмо хтели ту Босну, ми зато имамо Републику Српску. Ви сте хтели ту Босну и ето вам је“, рекао је Додик.

        Говорећи о заједничкој иницијативи с ХДЗ-ом око предлога Закона о Уставном суду, Додик је рекао да то највише опструишу странци који „потпаљују" Бошњаке да не прихватају дијалог о тој теми.

        „Бошњаци због тога не желе ништа, желе да задрже механизме мајоризације Хрвата и кажњавања Срба. То је концепт који спроводе са странцима. У тој мајоризацији Хрвата значајно су успели... Један народ треба да бира своје највише представнике у власти. На крају, и ми смо доживели сличну судбину јер су Младена Иванића одлучујуће изабрали Бошњаци на ту дужност“, навео је Додик.

        Он је рекао да Српска нема никакав разлог да не подржи захтеве Хрвата у БиХ у ФБиХ јер су тамо и Срби мајоризовани и бирају их Бошњаци, те да зато сматра добром иницијативу хрватске стране да се дође до измена закона којим ће се осигурати да један народ не може другоме да бира представнике.

        Додик је поручио хрватском народу да је избор између мајоризације и нестанка - или ће осигурати свој статус као што имају Бошњаци у ФБиХ или ће нестати.

        Он је навео да ће након избора 2018. заједно с ХДЗ-ом одлучивати ко ће код Бошњака бити у власти, те да је Изетбеговић политичка олупина која нема никакву снагу и не може више управљати ни властитом странком.

        „Ево, пада му Савет министара који је он окупио. Ускоро неће бити ни члан Председништва и изгубиће оно мало снаге. Ако ми одемо доле, разбићемо њихове концепције“, рекао је Додик, додавши да ће за партнера од Бошњака узети онога ко буде најслабији, јер је на идентичан начин и Изетбеговић изабрао СДС.

        Он је рекао да доказа за издају од Савеза за промјене на нивоу БиХ има на сваком кораку и навео пример измена Кривичног закона, усвајање новог програма око Цивилне заштите, што је, како је нагласио, чисти пренос надлежности.

        „Народ је, међутим, то већ узео као своје власништво и јасно му је да су издали националне интересе. То су радили додворавајући се неким странцима који сада губе мандате и не могу им више помоћи. На идућим изборима СДС ће се 'свалити' на 10 одсто, а ја верујем да ће то бити и једноцифрен проценат. А СНСД ће догурати изнад 50 одсто. То је резултат тога да је људима овде важна та национална идентификација“, појаснио је Додик.

        Говорећи о утицају Русије на Републику Српску, Додик је рекао да је сигурно само једно - да Српска није поданик било кога, а да поштовање према Русији није ништа мање или више од поштовања према ЕУ и САД.

        „Ми немамо никаквих проблема с њиховим политикама, али имамо проблема када нам овде покушавају управљати, па се онда осуђују Руси. Русија није створила ниједан проблем или покренула политички пројект. А Европа и Америка јесу. По њима, логично је да се они могу петљати овде, нама замерају добре односе с неком другом земљом. Ја на тако нешто не пристајем“, рекао је Додик.

        Он је оценио да у БиХ треба одбацити утицај странаца, био он руски, амерички или европски.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари