ДАЧИЋ: Србија никад неће вршити притисак на Српску

ДОДИК ПОТВРДИО ДА ЈЕ РС НЕПОКОЛЕБЉИВА У ПОДРШЦИ ДРЖАВНОЈ ПОЛИТИЦИ СРБИЈЕ ПОВОДОМ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

  • После сусрета са председником РС у Бањалуци, премијер нагласио да током тог преговарачког процеса у Бриселу никада није поменуто питање БиХ као тема којом се треба бавити
  • ДОДИК: Бањалука нема ништа против да Србија одржава заједничке седнице влада са Федерацијом БиХ или Саветом министара БиХ, јер је то део политике нормализације односа у региону

           СРБИЈА трајно остаје на позицији да је Дејтонски споразум основ државне архитектуре БиХ, док је Република Српска решена да настави да онемогућује да Сарајево призна једнострано проглашену независност Косова - саопштили су данас после састанка у Бањалуци премијер Ивица Дачић и председник РС Милорад Додик.

           Дачић је на конференцији за новинаре после састанка, који је био увод у заједничку седницу влада Србје и РС, подсетио да је Дејтонски споразум настао захваљујући великој дипломатској иницијативи некадашњег руководства Србије и да је донео мир.

           „Наш став је непроменљив. Никада нећемо вршити притисак на РС и тражити да промени став о развноправности народа и ентитета у БиХ“, истакао је Дачић.

           Он је Додика упознао и са детаљима преговарачког процеса Београда и Приштине.

           Дачић је објаснио да за Србију тај дијалог остаје статусно неутралан и да нико из ЕУ то није довео у питање.

           „На сваком састанку са Кетрин Ештон и Хашимом Тачијем почињем тиме да Србија сматра преговоре статусно неутралним, али са друге стране морамо да предузимамо кораке да нормализујемо односе јер је немогуће да останемо у овако замрзнутом стању“, навео је Дачић.

           Он је додао да током тог преговарачког процеса у Бриселу никада није поменуто питање БиХ као тема којом се треба бавити.

           Додик је рекао да је РС непоколебљива у подршци државној политици Србије када је реч о Косову, и да то, између осталог, значи да Бањалука неће признати независност Косова.

           „Што се тиче признавања Косова, РС остаје на позицији непризнавања и ми ту сагласност у БиХ нећемо дати. Интегритет и суверенитет Србије је тим једностраним прогласењем доведен у питање и РС не може да призна једнострано признање, имајући у виду и унутрашњу коституцију БиХ“, рекао је Додик.

           На питање новинара да ли ће као један од политичара одговорних за будућност БиХ следити храбре искораке које је српски премијер Дачић начинио у Бриселу, Додик је одговорио коментаром да би волео да се то питање постави у Сарајеву.

           „Слажем се да Бакир (Изетбеговић) и (Златко) Лагумџија треба да виде да је Дачић храбар и то подрже. Надам се да ће неко од ваших колега поставити то питање политичарима у Сарајеву“, казао је Додик.

           Он је, такође, рекао да је у разговору са Дачићем, осим са бриселским дијалогом, упознат и са детаљима везаним за евроинтеграције Србије, које РС у потпуноси подржава.

           „Очекујемо да ће преговарачки процес кренути и да ће Србија успешно проћи кроз сва поглавља и постати чланица ЕУ“, рекао је Додик.

           Председник РС је, иначе, рекао и да Бањалука нема ништа против да Србија одржава заједничке седнице влада са Федерацијом БиХ или Саветом министара БиХ, јер је то део политике нормализације односа у региону.

           Премијер Дачић и председник Додик констатовали су да је периодично заједничко заседање двеју влада добар оквир за унапређење односа Србије и РС, и да би то доследно требало чинити два пута годишње.

           „Многе ствари које смо раније договарали остале су мртво слово на папиру и договорили смо се да поштујемо наше договоре и да у шест месеци имамо заједничке седнице владе а да председници договарају састанке савета за сарадњу“, рекао је Дачић.

           Према његовим речима, Србија и РС имају низ потенцијалних пројеката који могу бити од обостране користи, међутим треба радити на томе да се заједнички политички и економски интереси пронађу и у ширем регионалном контексту.

           „Сигуран сам да ово може само да доприноси унапређењу наших односа. Наша жеља је да имамо јасан, коректан и поштен став, а то значи да Србија има најближе могуће односе са РС, што је и нормално јер овде живи велики број припадника нашег народа. Разумљво је да Србија жели да развија те односе, а са друге стране развијамо односе и са другим институцијама и органима у БиХ“, рекао је Дачић.

           Премијер Дачић и председник Додик сагласили су се да би наредна седница двеју влада требало да буде одржана у другој половини године у Србији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари