ДАЧИЋ: Србија хоће у ЕУ, али то неће по цену погоршавања односа са Русијом

ЛАВРОВ: ХАШКИ ТРИБУНАЛ ЈЕ ПОЛИТИЗОВАН И ПРИСТРАСАН

И МОРА БИТИ ШТО ПРЕ ЗАТВОРЕН

Ивица Дачић и Сергеј Лавров

  • Министар спољних послова Србије у Москви рекао: „Ми смо земља која географски и политички припада том делу Европе, али улазак у ЕУ нипошто не сме бити на штету наших добрих односа са Руском Федерацијом“
  • Дачић поновио да Србија не намерава да улази у NATO и да Београд намерава да се и даље придржава „политике војне неутралности“
  • ЛАВРОВ: „Немамо никакав интерес да распирујемо конфронтацију са том структуром, мада видимо како она своје агресивне тежње реализује под паролом о неопходности борбе против претње са Истока која не постоји и користи се за оправдавање повећавања војних расхода и градње војне инфраструктуре уз наше западне границе“

        ОДНОСИ између Русије и Србије се успешно развијају у свим областима, сагласили су се данас први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

        Дачић, који од јуче борави у дводневној посети Москве, рекао је данас уочи састанка са Лавровим да је Русија један од најважнијих стратешких партнера Србије и да је Београд захвалан Москви на подршци у међународним организацијама по питању Косова, преноси ТАСС.

        „Да није Русије, Србија би била у много лошијој ситуацији кад је реч о Косову“, рекао је он.

        Дачић је истакао да се односи између Србије и Русије успешно развијају у свим сферама.

        „Планирамо да даље развијамо билатералне односе и припремамо се за потписивање неколико билатералних споразума и меморандума“, казао је он.

        Руски министар спољних послова је, на почетку састанка са Дачићем, оценио да Москва и Београд успешно развијају сарадњу у политичкој, економској, војној и техничкој области, наводи руска агенција.

        „Ценимо суштински политички дијалог“, рекао је Лавров, подсетивши да на посете српског премијера Александра Вучића Москви у октобру 2015. и председника Томислава Николића у марту ове године.

        „Такође, премијер Дмитриј Медведев позван је да посети Србију“, додао је шеф руске дипломатије.

        Лавров је рекао и да међувладин комитет за трговинску и економску сарадњу интензивно ради, а развија се и војно-техничка сарадња, о чему је Дачић разговарао са замеником руског премијера Дмитријем Рогозином и министром одбране Сергејем Шојгуом.

Дачић са Рогозином

        „Надам се да ћемо данас имати прилику да детаљно разговарамо о нашој сарадњи у оквиру министарстава спољних послова, као и о питањима Европе, Балкана и међународног окружења генерално“, закључио је Лавров.

        Русија ће пружити помоћ Србији у превазилажењу мигрантске кризе, изјавио је Лавров наводећи да је са Дачићем разговарао о ситуацији на Балкану, нарочито у контексту мигрантске кризе.

        Лавров је навео да је Руско-српски хуманитарни центар у Нишу отворио привремене центре за смештај избеглица.

        „Пружићемо помоћ како бисмо помогли Србији да изађе на крај са тим проблемом“, поручио се шеф руске дипломатије.

        Дачић је - на заједничкој конференцији за медије са Лавровом - рекао да је Београд заинтересован за улазак у Европску унију, али да то неће учинити ако такав корак буде изискивао погоршавање односа са Русијом.

        Дачић је нагласио да Србија жели у ЕУ зато што то одговара њеним националним интересима: „Ми смо земља која географски и политички припада том делу Европе, али улазак у ЕУ нипошто не сме бити на штету наших добрих односа са Руском Федерацијом“.

        Додао је да Србија не намерава да улази у NATO и да Београд намерава да се и даље придржава „политике војне неутралности“.

        Лавров је прецизирао да је Хашки трибунал политизован и пристрасан и да мора бити затворен: „То мора бити што пре“.

        Руски министар је посебно говорио о NATO, прво истакавши да Москва није заинтересована за конфронтацију са том алијансом:

        „Немамо никакав интерес да распирујемо конфронтацију са том структуром, мада видимо како она своје агресивне тежње реализује под паролом о неопходности борбе против претње са Истока која не постоји и користи се за оправдавање повећавања војних расхода и градње војне инфраструктуре уз наше западне границе“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари