Дачић: Поштовали бисмо одлуку Српске да се припоји Србији ако би то био договор три народа БиХ

У САРАЈЕВУ СЕ СРЕЛИ МИНИСТРИ СПОЉНИХ ПОСЛОВА „ШЕСТ ЗЕМАЉА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА“

  • „Имамо специфичне односе с Републиком Српском, али они нису на штету ни другог ентитета, других народа или БиХ“
  • „ЕУ често неке формулације тумачи на начин на који не тумаче државе чланице. Шпански премијер Маријано Рахој казао је да неће учествовати на самиту у Бугарској уколико буде учествовало Косово. Ко је икада утврдио званични став ЕУ да је услов за Србију признавање Косова? То су формулације које се можда свиђају некој појединој земљи, а ЕУ има статусно неутралан став“

        МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да би поштовао одлуку да се Република Српска припоји Србији, ако би то био договор свих народа у БиХ. „О будућности БиХ треба да одлучују сви народи, а ми ћемо поштовати њихов договор“.

        „Уколико буде постигнут такав договор, поштоваћемо га“, рекао је Дачић новинарима у Сарајеву, коментаришући изјаву председника РС Милорада Додика како би РС и север Косова требало припојити Србији.

        Он је поновио да Србија поштује територијални интегритет БиХ, истичући да се званични Београд залаже за мир, дијалог и договор.

         „Имамо специфичне односе с Републиком Српском, али они нису на штету ни другог ентитета, других народа или БиХ“, истакао је српски шеф дипломатије.

        Говорећи о решавању питања границе између БиХ и Србије, Дачић је рекао да БиХ неће имати никаквих проблема у решавању овог питања, додавши да и Србија и БиХ имају већи проблем с решавањем питања граница с Хрватском.

        Коментаришући данашњи састанак шефова дипломатија шест земаља Западног Балкана у Сарајеву, Дачић је открио да ће се у наставку разговарати о Фонду Западног Балкана, који је формиран на иницијативу Вишеградске групе и у који свака држава улаже новац који се користи за пројекте.

        Додао је да ће се разговарали и о самиту у Лондону.

        „Одржавање самита с најважнијим земљама чланицама ЕУ добра је идеја, јер нам даје на знање да је ипак реална европска перспектива. Задовољни смо што је Србија у Стратегији о проширењу, уз Црну Гору, потписана као земља која може рачунати на чланство до 2025. године, али подржавамо и све друге на том путу. То би било веома добро и то би био фактор стабилизације и мира на Балкану када би дошло до бржег чланства“, казао је српски шеф дипломатије.

        Он је још оценио да ЕУ има двојаке критеријуме када је реч о приступању у чланство, прецизирајући да се од земаља Западног Балкана захтева да реше билатералне спорове, а да то није тражено од других земаља које су приступиле раније.

        Као пример, Дачић је навео спор Хрватске и Словеније у вези с границом.

        „ЕУ често неке формулације тумачи на начин на који не тумаче државе чланице. Шпански премијер Маријано Рахој казао је да неће учествовати на самиту у Бугарској уколико буде учествовало Косово. Ко је икада утврдио званични став ЕУ да је услов за Србију признавање Косова? То су формулације које се можда свиђају некој појединој земљи, а ЕУ има статусно неутралан став“, казао је Дачић.

        Према његовим речима, Србија тежи да реши спорна питања с Косовом, пре свега себе ради.

        „Упућивање претњи и уцена Србији није пут, желимо у ЕУ, али на частан и достојанствен начин“, нагласио је Дачић.

        Говорећи о формирању војске Косова, он је истакао да то није предвиђено Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и да српски чланови косовског парламента никада неће гласати за то.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари