ДАЧИЋ: Писао сам Медведеву због Српске

У БЕОГРАДУ РАЗГОВАРАЛИ ПРЕМИЈЕРИ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Александар Џомбић и Ивица Дачић

  • У октобру ће бити одржана заједничка седница влада Србије и РС
  • Договорена израда студије о компатибилности привреда Републике Српске и Србије која ће бити основа за даље грађење економских односа
  • Дачић: Србија ће кредитирати са 20 милиона евра набавку вагона за „Жељезнице Републике Српске“ и информатичку опрему за образовне установе. Договорено и да Србија позајми Српској 20.000 тона пшенице, као и да заједнички буде финансирана изградња Института „Иво Андрић“ у Вишеграду
  • Према Дачићевим речима, постоји и идеја саобраћајног повезивања од Појата до Вишеграда, као и да се разматра идеја успостављања редовне авио-линије Београд - Бањалука - Беч и обрнуто

         РЕПУБЛИКА Српска и Србија чврсто су опредељене за развој и јачање специјалних веза у свим областима, посебно у економији и у реализацији заједничких пројеката, истакли су након првог сусрета у Београду премијери РС Александар Џомбић и Србије Ивица Дачић.

         Џомбић је након састанка захвалио Дачићу за подршку Српској и поштивање Дејтонског споразума, као и за спремност за јачање економске сарадње РС и Србије.

         Он је навео да је, осим разговора о досадашњим и новим пројектима, поднео извеештај Дачићу шта је до сада урађено са средствима које је Република Српска добила од Србије за изградњу дворане Основне школе „Србија“ на Палама и за оснивање Института „Иво Андрић“ у Вишеграду.

         Џомбић је додао да је разговарано о заједничким пројектима у области инфраструктуре и енергетике који имају регионални карактер, као што је пројекат `Средња Дрина` и о томе како убрзати реализацију тих пројеката.

         „Свима у региону потребни су пројекти да бисмо се вратили на старе стопе привредног раста, стабилизовали тржиште рада и да би се смањио број незапослених“, рекао је Џомбић, наводећи да је Република Српска потпуно отворена за даље јачање економске сарадње са Србијом и да је он на располагању Дачићу.

         Дачић је рекао да је Србија чврсто опредељена за јачање специјалних веза са Републиком Српском и да је привржена Дејтонском споразуму, што значи да поштује дејтонско устројство БиХ и сматра да не може бити никакве промене без сагласности сва три народа и оба ентитета.

         „Приоритет наших односа биће даље јачање веза у свим областима живота“, нагласио је Дачић, те истакао да резултати сарадње треба да буду веома конкретни и да се учини више на реализацији конкретних пројеката.

         Он је најавио да ће у октобру бити одржана заједничка седница влада Србије и Републике Српске.

         Према његовим речима, договорена је и израда студије о компатибилности привреда Републике Српске и Србије која ће бити основа за грађење економских односа.

         Дачић је рекао да ће Србија кредитирати са 20 милиона евра набавку вагона за „Жељезнице Републике Српске“ и информатичку опрему за образовне установе. Он је навео и да је договорено да Србија позајми Републици Српској 20.000 тона пшенице, као и да заједнички буде финансирана изградња Института „Иво Андрић“ у Вишеграду.

         Према његовим речима, постоји и идеја саобраћајног повезивања од Појата до Вишеграда, као и да се разматра идеја успостављања редовне авио-линије Београд - Бањалука - Беч и обрнуто.

         Дачић је рекао да је у име Владе Србије упутио писмо руском премијеру Дмитрију Медведеву да акција разминирања обухвати и прошири се и на Републику Српску, с обзиром да један крак гасовода Јужни ток иде територијом Републике Српске.

         „Сматрамо да пројекти не треба да буду мртво слово на папиру. Ми често волимо да се заклињемо у специјалне везе, а нико не ради на реализацији тих пројеката“, рекао је Дачић, те навео да постоји политички интерес да заиста постоје специјалне везе између Републике Српске и Србије.

         „Мислим да сарадња мора да се одвија овако конкретно. Доста је било љубљења, грљења и заклињања у српство. Треба нешто да се ради“, рекао је Дачић.

         Он је рекао да није задовољан досадашњом сарадњом Србије и Српске јер је она била, пре свега, декларативна.

         „На прошлој заједничкој седници влада Србије и Републике Српске у децембру када је била тема фискултурна сала Основне школе „Србија“ рекао сам: „Ако Србија неће то да финансира, па немој да се та школа зове „Србија“. Да сте некој другој држави понудили да се та школа зове по њој, дала би десет пута више средстава“, рекао је Дачић.

         (Срна)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари