Да ли је гладнима до славља?

ХИЉАДЕ СИРОМАШНИХ И НЕЗАПОСЛЕНИХ У СРБИЈИ НЕЋЕ ИМАТИ РАЗЛОГ ДА СЕ ВЕСЕЛЕ НОВОЈ ГОДИНИ

         БЛИЖИ се Нова 2013. година, и за већину грађана Србије то је прави тренутак да подвуку црту испод протекле године и донесу закључак о свом економском положају.

         Нажалост, већ на почетку тог подухвата се намеће једноставан одговор - да је ситуација лоша, и да ће убудуће бити само још лошија.

         Према томе, чини се да ни овог пута стотине хиљада сиромашних и незапослених неће имати претераног разлога да се радују и веселе Новој години.

         Током протекле 2012. године ређали су се откази и непрестано се повећавао технолошки вишак, што у терминологији технократских менаџера означава људе који су сведени на безимене бројке сувишних и непотребних радника.

         Дакле, незапосленост у Србији је константно расла и достигла невероватну цифру од приближно 30 процената радно способног становништва.

         С обзиром да би по економској теорији за раст запослености био потребан раст бруто друштвеног производа од барем 5 посто, што се ни у најбољем случају не може десити, онда је више него јасно да ће незапосленост и у следећој 2013. години расти до неслућених размера.

         Садашњи званични подаци говоре да је незапослених у држави преко 750.000 хиљада, али незванично се процењује да је њихов стварни број око милион људи.

         Оправдана је претпоставка да тим људима без икаквих прихода неће пуно значити свечана атмосфера, ватромет и весеље са градских тргова.

         Напротив, њима ће вероватно бити важнија брига о томе шта им доноси предстојећа година, и размишљаће у тишини како да поправе свој незавидни социјални положај.

         Напослетку, ни они који су још увек запослени не могу да се похвале великим зарадама, зато што су српске плате, које износе мање од 350 евра, међу најмањима на Балкану. Осим тога, позната је чињеница и да многи запослени уопште не добијају никакву плату већ месецима, па чак и годинама.

         Коме ће онда естрадне звезде, певачи и музичари да свирају и певају на дочеку Нове године, ако огромној већини грађана није ни до славља, ни до певања?

         Колико можемо да сазнамо из реклама у разним новинама и са телевизијских екрана, неки певачи ће имати новогодишње концерте у популарним туристичким центрима, где се традиционално окупља танки слој такозваних транзиционих победника, а други део певача ће у новогодишњој ноћи наступити далеко изван балканских простора, где је економско стање знатно боље, а животни стандард осетно већи.

         Конкретно, то значи да ће неки естрадни уметници увесељавати српске гастарбајтере у Западној Европи, а судећи по новинским насловима, највећи хонорар у новогодишњој ноћи ће зарадити музичар Горан Бреговић, који ће и ове године свирати у Москви за суму од чак 120.000 евра.

         С обзиром да просечна плата у Москви знатно премашује 1.000 евра, и с обзиром да је недавно званично објављено да се незапосленост у Русији налази на историјском минимуму и да сада износи свега 5 посто, то онда обећава да ће на дочеку Нове године у Москви уз Бреговића сигурно бити сасвим довољно људи којима је заиста до весеља.

         А док на балканским просторима не буде остварена таква или барем приближно ниска стопа незапослености, градски тргови за Нову годину ће вероватно бити полупразни, јер је незапосленима и гладнима понајмање стало до песме и весеља.

Извор: Глас Русије

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари