Београд не признаје Косово, али Србе КиМ препушта централној власти у Приштини

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ И ВЛАДА УСВОЈИЛИ ЈЕДНОГЛАСНО РЕЗОЛУЦИЈУ О КИМ,

А ПЛАТФОРМА ЋЕ ОСТАТИ СКРИВЕНА ОД ЈАВНОСТИ

  • Кориговани текст платформе и резолуција која ће се у суботу наћи пред народном скупштином одустали од принципа - ништа није договорено док све није договорено. Уз образложење - да би то угрозило добијање ДАТУМА за преговоре о приступању ЕУ
  • Резолуција, истакао је премијер Ивица Дачић, полази од тога да Србија не признаје и неће признати једнострано проглашену независност Косова, а циљ преговора је да српска заједница буде у могућности да јача, расте и живи у сигурности, уз истицање њихове посебности у односу на централну власт
  • Томислав Николић оценио је да је Србија показала да може једногласно да стане иза једног документа и изразио очекивање да ће и опозиција у Скупштини Србије подржати владу да спроводи резолуцију о Косову која је, како је навео, једино могућа
  • Николић додао да у усвојеним документима има „ублажавања ивица”, али да је јасно наведено да нема признавања Косова и Метохије. Ми ту територију видимо искључиво по Уставу Србије
  • Резолуцијом се влада овлашћује да настави имплементацију до сада договореног, а представници Србије се обавезују да у наставку дијалога будуће споразуме постижу у складу са резолуцијом
  • Србија је - нагласио је Дачић - ушла у игру у другом полувремену, а прекид дијалога у условима када је он кључни услов за добијање датума почетка преговора са ЕУ био би „пуцање нама самима у ногу”

        ВЛАДА Србије усвојила је једногласно Платформу о Косову и Метохији коју је предложио председник Србије Томислав Николић и резолуцију коју ће упутити скупштини на усвајање, саопштио је премијер Ивица Дачић.

       На конференцији за новинаре након заједничке седнице Владе Србије и председника Николића, Дачић је саопштио да текст Платформе за политичке разговоре са представницима привремених институција у Приштини неће бити објављен јер то није уобичајено, а да резолуција говори о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама.

       Ми ћемо наставити технички дијалог већ следеће недеље, биће поштовани сви до сада договорени споразуми, а сви наредни ће бити постизани на основу резолуције, казао је Дачић и истакао да је на седници постигнуто пуно државно јединство када је реч о том „значајном документу и суштинском националном питању”.

       Резолуција, како је истакао Дачић, полази од тога да Србија не признаје и неће признати једнострано проглашену независност Косова, а циљ преговора је да српска заједница буде у могућности да јача, расте и живи у сигурности, уз истицање њихове посебности у односу на централну власт.

       Председник Србије Томислав Николић оценио је да је Србија показала да може једногласно да стане иза једног документа и изразио очекивање да ће и опозиција у Скупштини Србије подржати владу да спроводи резолуцију о Косову која је, како је навео, једино могућа.

       На конференцији за новинаре након заједничке седнице с Владом Србије на којој су усвојени Платформа и Резолуција за преговоре с Приштином, Николић је рекао да у данас усвојеним документима има „ублажавања ивица”, али да је јасно наведено да нема признавања Косова и Метохије.

       „Ми ту територију видимо искључиво по Уставу Србије”, рекао је Николић одговарајући на питање да ли је задовољан данас усвојеном верзијом платформе и резолуције о Косову, пошто су из њих изостављене одредбе о могућем прекиду разговора с Приштином и принцип преговарања да нема решења док све није договорено.

       Николић је навео да је идеја и била да он изађе с иницијалним предлогом документа. Председник Србије је рекао да је потом требало да платформа „прође филтер политичких странака”, као и да се „ослушне” шта о томе каже међународна заједница.

       Николић је рекао да предложена резолуција, о којој ће се Скупштина Србије изјаснити на ванредној седници, није обичан закон око кога ће било која политичка странка стицати политичке поене.

       „Надам се да ће посланици Скупштине Србије схватити важност момента”, рекао је Николић.

       Он је навео да очекује да ће посланици и владајуће коалиције и опозиције подржати предложену резолуцију, као што је, како је навео, и сам подржавао сва документа о Косову док је био у опозицији.

       Николић је рекао да је данас у договору с Владом Србије испунио једну своју велику обавезу која му је била терет који је носио много година.

       „Влада води унутрашњу и спољну политику, али ја ниједног секунда нећу да се склоним... Желим да помогнем влади. Влада ће увек имати моју помоћ”, казао је Николић.

       Седница Скупштине Србије на којој ће бити разматрана резолуција о Косову и Меотхији биће одржана у суботу, речено је Танјугу у парламенту.

       Седница ће почети у 10 сати.

ДАЧИЋ: Нудимо решење не одступајући од наших интереса

       ДРЖАВНО јединство по питању Косова и Метохије манифестовано је данас на заједничкој седници владе са председником Републике усвајањем платформе и предлога резолуције, изјавио је премијер Ивица Дачић.

       Према његовим речима, усвојени документи ће омогућити да се у дијалогу са Приштином не одступи од заштите државних и нациналних интереса, а да се истовремено иступи са конструктивним предлозима који би свима могли бити прихватљиви.

       Дачић је, на конференцији за новинаре после седнице владе, истакао да су предлог резолуције о основама за разговоре са представницима привремених институција у Приштни и платформа председника Николића из које је проистекла резолуција и која је у већем делу саставни део резолуције као њено образложење, усвојени једногласно.

       Премијер је објаснио да сама платформа као документ неће у целини ићи у јавност, зато што није уобичајено да се друга страна обавештава о преговарачкој тактици Београда.

       „Није добро што је првобитни текст уопште био објављен. Молим оне који се баве државним и јавним послом да воде рачуна о томе. Наша браћа Словенци и Хрвати су педесет година једно причали а друго радили и никада нису рекли шта им је платформа, а ми имамо обичај да објавимо и оно што нећемо да радимо”, рекао је Дачић.

       Према његовим речима, резолуција би се пред парламентом могла наћи на ванредној седници већ у суботу, а влада очекује да ће посланици имати разумевање за сложеност тренутка и да ће прихватити тај документ.

       Влада је, како је појаснио, предложила резолуцију која говори о основним принципима за политичке разговоре са представницима приштинских институција и полази од тога да Србија не признаје независност Косова, а да је циљ разговора са Приштином стварање предуслова да српска заједница и друге заједнице буду у могућности да живе у миру и сигурности, уз истицање посебности српске заједнице у односу на цетралну приштинску власт.

       „Овде није реч о разговорима о статусу, пошто се разговара не дирајући у статус КиМ, а предлог председника тиче се организацје живота и власти на КиМ које није међународно признато”, рекао је Дачић, додавши да ће у Бриселу бити настављени и технички и политички разговори.

       Резолуцијом се, како је рекао, влада овлашћује да настави имплементацију до сада договореног, а представници Србије се обавезују да у наставку дијалога будуће споразуме постижу у складу са резолуцијом.

       Циљ Србије би, како је рекао, требало да буде предлог да се дође до свеобухватног, односно коначног решења, за шта међутим у овом тренутку не постоји расположење друге стране.

       „Желимо свеобухватно решење, наставићемо дијалог и тражење решења. Ми овде имамо потребу да одбранимо државне и национане интересе, да предложимо како мислимо да би Срби требало да се оргнизују и живе на КиМ у условима када нема коначног решења какво је предвиђено Резолузијом 1244 СБУН, а да истовремено омогућимо да Србија добије датум почетка преговора са ЕУ”, казао је Дачић.

       Постизање обострано прихватљивог решења би, према његовим речима, имало знатан утицај на убрзање евроинтеграција у региону и његову стабилизацију.

       Дачић је додао да је се у платформи не налази део да се разговара по принципу да ништа није договорено док није све договорено, јер је то тумачено као одлука Београда да прекида технички дијалог.

       „Једино ако сте за столом избећи ћете ситуацију да будете предмет разговора оних који су за столом док вас нема”, рекао је Дачић.

       То је, како је истакао, легитиман преговарачки принцип уколико се наметне на почетку преговора, али Србија је сада, објаснио је, ушла у игру у другом полувремену, а прекид дијалога у условима када је он кључни услов за добијање датума почетка преговора са ЕУ био би „пуцање нама самима у ногу”.

       „Нама је циљ да добијемо датум почетка преговора, јер не можемо се успешно борити за КиМ ако смо ван тог процеса. Нећу дозволити да наша деца када иду у земље региона кажу да иду у ЕУ, а да се ми поносимо тиме што нисмо у ЕУ”, објаснио је Дачић.

       „Ово што је предложио председник је уступак. Ово је први пут да је Београд предложио решње за паралелизам и парализу институцију на КиМ”, казао је Дачић.

       Дачић је казао да је грешка што Срби на КиМ нису раније направили своје институције и заједницу општина, и да је сада време да се формирају институције које признају сви актери у процесу.

       Он није могао да прецизира који модел аутономије за Србе на Косову предлаже Београд, истакавши да то може бити и неки јединствен модел, попут регионализације Косова.

       „Нама није циљ да растурамо Косово као територију предложену Резолуцијом 1244, ево ја сад прдлажем нешто за шта се нисам залагао, али предлажем нешто што би сви могли да прихвате”, рекао је Дачић.  

Лажна дојава о бомби током конференције Николића и Дачића

 

       Дојава о подметнутој бомби у згради Владе Србије у 11.30 часова била је лажна, речено је Танјугу у МУП-у Србије.

       Зграду Владе Србије прегледали су припадници специјалне полицијске јединица МУП Србије, након чега је утврђено, како је Танјугу речено, да је анонимна дојава о подметнутој бомби била лажна.

       У то време у прес сали Владе Србије била је у току заједничка конференција председника Србије Томислава Николића и премијера Ивице Дачића о платформи и предлогу резолуције о Косову и Метохији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари