Русија почиње градњу највећег телескопа на планети

ОМОГУЋИЋЕ ПРОУЧАВАЊЕ ЧЕСТИЦА ЧИЈА ЈЕ ЕНЕРГИЈА МНОГО ВЕЋА ОД ОНИХ КОЈЕ СЕ "ХВАТАЈУ" У ХАДРОНСКОМ КОЛАЈДЕРУ У ШВАЈЦАРСКОЈ

  •  Већ се гради 10 нових оптичких станица и 20 станица за регистровање наелектрисаних честица који настају додиром космичких зрака и гама-квантова високих енергија с атмосфером
  •   Телескоп ће носити име Тунка–HiSCORE, а руководилац мегапројекта је познати астрофизичар са факултета за физику Макс Планк (Немачка) Размик Мирзојан

         РУСИЈА на свом  астрофизичком полигону у Тункинској долини (Бурјатија) гради телескоп Тунка–HiSCORE.

         Овај телескоп биће без премца у свету јер ће регистровати честице ултрависоких енергија које долазе из Свемира.

         В Тункинској долини ће моћи да се проучавају честице чија енергија је много виша него у познатом хадронском колајдеру у Швајцарској.

         Још у априлу руски научници из Иркутска добили су задатак да реализују пројекат „Гама-астрономија мулти-тераелектронволт энергија и порекло галактичких космичких зрака“, за који је Министарство образовања и науке РФ обезбедило преко 2,8 долара.

         Од тих средстава већ је почела градња поменутих оптичких станица и станица за регистровање наелектрисаних честица.

         Овај пројекат за Русију је важан због тога што њени научници неће морати да путују у друге земље да би радили на акцелераторима, а водећи европски научни центри уложиће велике материјалне и и интелектуалне напоре у градњу овог астрофизичког устројства.

         Тренутно 25 студентата, постдипломаца и сарадника Научно-истраживачког института за примењену физику и Факултета за физику Иркутског државног универзитета раде на астрофизичком полигону.

         – Гради се 10 нових оптичких станица и 20 станица за регистровање наелектрисаних честица који настају додиром космичких зрака и гама-квантова високих енергија с атмосфером. Приликом градње тих детектора користиће се опрема из Немачке вредна око 2,9 милиона долара – изјавио је коруководилац пројекта, директор Научно-истраживачког института за примењену физику, професор Николај Будњев .

         Руководилац „мегапројекта“ је познати астрофизичар са факултета за физику „Макс Планк“ (Немачка) Размик Мирзојан. Он име велико радно искуство, како у области градње великих постројења за физику, тако и у стварању индустријског дизајна нових уређаја јединствених карактеристика.

         У периоду од три године Мирзојан ће радити на Иркутском државном универзитету најмање по четири месеца годишње.

         Средином августа очекује се његов први долазак у Тункинску долину на астрофизички полигон.

         Циљ пројекта је примена метода гама-астрономије и физике космичких зрака на рекордном нивоу осетљивости.

         Последњих година гама-астрономија постала је правац астрофизике високих енергија који се најбрже развија и који бележи много важних, фундаменталних резултата.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари