ЛАВРОВ: Ваш ПРО-штит је директна претња стратешким снагама Русије

И ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ПОРУЧИО БЕЛОЈ КУЋИ И ПЕНТАГОНУ:

  • Европски ПРО се гради са параметрима које је одредио Вашингтон а ти паракетри до краја доценије могу да постану претња руским стратешким нуклеарним снагама  

  • Лавров цитирао бившег начелника команде ПРО и копнене војске оружаних снага САД Кевина Рајана који је рекао да САД - формирањем противракетног потенцијала без договора са Русијом - ризикују да повећају опасност због које се тај систем уводи 

  • Русију мора имати гаранције да никакве активности у војном сегменту нису усмерене против ње и било које државе у Евро Атлантику јер ће се свет, у супротном, вратити идеолошким стереотипима XIX или XX века – упозорио руски министар иностраних послова

     АМЕРИКАНЦИ не желе да у сфери противракетне одбране направе корак који би био усусрет Русији и значио сарадњу – изјавио је у Душанбеу, главном граду Таџикистана у којем се одржава самит ЗНД, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

     „Шансе за договор постоје све док се на нешто не стави тачка, али до овог тренутка нема никаквих сигнала да су САД спремне да попусте“ – рекао је, не без горчине, Лавров. Па наставио: „ Позиција Русије се зна: равноправна сарадња од самог почетка, заједничка процена војних ризика, заједничко опредељивање локација где се са ракетним опасностима треба борити и, ако буде потребно, формирање војно-техничке инфраструктуре за то. Уместо да ова понуда буде прихваћена, Вашингтон нас убеђује да је амерички план савршен и да му није потребна никаква корекција иако ми у том плану видимо директну претњу својим Стратешким оружаним снагама.“

     Лавров је у Душанбеу избегао директан одговор на директно питање: хоће ли Москва, у створеној ситуацији, иступити из руско-америчког споразума о ограничавању офанзивних нуклеарних потенцијала. Рекао је само оволико: „Пратићемо развој догађаја и повући свој потез онда када проценимо да америчка ПРО представља реалну претњу нашим стратешким потенцијалима“.

     Вероватно није случајно што је Русија – са свог северног космодрома „Плесецк“ – у исто време лансирала балистичку ракету „топољ - 12М“ која је окосница њених стратешких снага. Са намером да истестира могућности да се ракетама те класе додатно продужи век трајања.

     У овом контексту, треба имати на уму да је руски министар иностраних послова два дана раније – обраћајући се студентима московске дипломатске академије МГИМО – рекао и ово:

     «Ми ценимо оно што је формулисано у Стратешкој концепцији НАТО, а и став његовог руководства о уважавању међународног права и прерогатива Савета безбедности ОУН. Међутим, реални кораци НАТО углавном не одговарају том принципу, као што су се многи могли уверити на основу «либијског искуства». Сада се ширење инфраструктуре НАТО допуњује компонентама европског сегмента глобалног система противракетне одбране САД. На жалост, наши напори нису довели до договора, док се истовремено европски ПРО гради са параметрима које је одредио Вашингтон и који до краја доценије могу да постану претња руским стратешким нуклеарним снагама.»  

     Војни стручњаци, наставио је Лавров, одлично схватају - када једна страна  неограничено гомила ПРО – да друга има право да од ње затражи неку компензацију да обезбеди свој потенцијал стратешког одвраћања. Зато се морамо, нагласио је Лавров, сагласити са мишљењем бившег начелника команде ПРО и копнене војске оружаних снага САД генералом Кевином Рајаном који је рекао да САД - формирањем противракетног потенцијала без договора са Русијом - ризикују да повећају исту ону опасност због које се тај систем уводи. 

     Русију мора добити јасна уверавања да никакве активности у војном сегменту нису усмерене против било које државе у Евро Атлантику. У супротном, вратићемо се идеолошким стереотипима XIX или XX века. А то би била велика грешка због изазова који прете свим члановима међународне заједнице. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари