ДИНКИЋ: Рок отплате до 2031. године

У МОСКВИ ПОТПИСАН УГОВОР ОД 800 МИЛИНА ДОЛАРА РУСКОГ КРЕДИТА ЗА ЖЕЛЕЗНИЦЕ СРБИЈЕ

Млађан Динкић и Антон Силуанов

          ПОТПИСАН уговор од 800 милиона долара руског кредита за „Железнице Србије“. Министар Млађан Динкић каже да је споразум „веома важан“ за развој инфраструктуре у Србији, јер ће бити реконструисана железница у најважнијим међународним правцима.

         Министар финансија и привреде Србије Млађан Динкић потписао је у Москви са руским министром финансија Антоном Силуановом уговор о државном извозном кредиту од 800 милиона долара за потребе „Железница Србије“.

         Уговор о одобравању државног извозног кредита за финансирање железничке инфраструктуре у Србији предвиђа да се средства искористе за изградњу и електрификацију 16 километара дугог колосека железничке пруге Београд–Панчево и изградњу једноколосечне електрифициране пруге Ваљево–Лозница, дужине 68 километара.

         Такође, тим кредитом финансираће се рехабилитација шест деоница железничке пруге дуж Коридора 10 у дужини од 111 километара, модернизацазија пруга Београд–Бар и набавка дизел моторних возова руске производње.

         „Рок отплате кредита је до 2031. године. Имамо четири године грејс периода након повлачења сваке транше и плус десет година отплате, а каматна стопа је, свакако, нижа од тржишне“, рекао је Динкић. 

         „Детаљне услове моћи ће да види цела јавност Србије пошто ће овај уговор ићи на ратификацију у Скупштину Србије“, рекао је Динкић.

         На церемонији потписивања Динкић је рекао да је споразум "веома важан“ за развој инфраструктуре у Србији, јер ће бити реконструисана железница на најважнијим међународним правцима.

         „Ово је највећи кредит који је икад одобрен железиницама од стране неког међународног кредитора. Ових 800 милиона долара ће значити заиста много за наше железнице, али и за српске компаније које ће заједно са компанијама из Руске Федерације радити на реализацији овог програма. Надам се да ћемо по том моделу и у будућности реализовати много других привредних пројеката у Србији“, изјавио је Динкић. 

         Силуанов је рекао да ће споразум допринети тешњој сарадњи пословних људи две земље.

         Српски и руски министар финансија разговарали су и о реализацији кредита од милијарду долара за подршку српском буџету. 

         Динкић је навео да су преговори о том кредиту започети, да ће их наредних недеља стручни тимови наставити.

         „Надам се да ће преговори бити успешно и да ће одлука ускоро бити донета“, рекао је Динкић. 

         Руски министар финансија рекао је да су за доношење одлуке о том кредиту неопходни додатни преговори.

         „Размотрили смо евентуалне услове. Да би се донела одлука, потребни су додатни преговори“, рекао је Силуанов.

         Министар Динкић је новинарима рекао да је међународни гасовод „Јужни ток“ од стратешког значаја за нашу земљу и додао да је Влада Србије већ припремила нацрт закона који ће овог месеца бити усвојен на Влади, а затим и у Скупштини Србије.

         Динкић је рекао да ће се експропријација за потребе изградње гасовода радити по хитном постпуку, како би све било завршено у најкраћем року. 

         Предвиђено је да се, у оквиру радне посете Русији, министар Динкић састане са председником борда директора руске ВТБ банке Андрејем Костином, као и са руководствима „Гаспромњефта“ и „Уралвагонзавода“.

         Српске железнице ће захваљујући руском кредиту од 800 милиона долара бити модернизоване у наредних пет година и биће повећане брзине возова на главним железничким правцима - Коридору 10 и барској прузи, изјавио је генерални директор Железница Србије Драгољуб Симоновић додајући да ће први радови почети на пролеће на прузи Београд - Панчево.

         “То ће бити значајан посао и за српску привреду, јер је дефинисано да ће са 30 одсто радника и материјала учествовати српска страна“, нагласио је Симоновић.

         Руским кредитом ће бити купљено још двадесетак нових дизел моторних возова за локални путнички саобраћај на неелектрифицираним пругама, напоменуо је Симоновић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари