Више од половине Руса сматра оправданим хапшење активиста Гринписа

ЧАК 42 ОДСТО АНКЕТИРАНИХ СМАТРА ДА ИЗА АКЦИЈЕ ПОРЕД НАФТНЕ ПЛАТФОРМЕ У АРКТИКУ СТОЈЕ СТРАНЕ ТАЈНЕ СЛУЖБЕ

  • Директор Сверуског центра за проучавање јавног мњења (ВЦИОМ) Валериј ФЈОДОРОВ: Код нас људи имају нормалан однос према еколозима. Али, у случају Гринписа постоје околности које не иду прилог тој организацији. Зато су Руси склони да се накострешено, да не кажем непријатељски, односе према њиховим акцијама. Гринпис – то нису наши, руски еколози, већ страни, који из неког разлога делују на територији Русије, кршећи њене законе

         РУСИ не симпатишу Гринпис. Према подацима социолога, већина испитаника одобрава хапшење еколога, пошто не верује да је акција код нафтне платформе „Приразломнаја” организована само ради заштите животне средине.

         Ни на западу имиџ Гринписа није бољи: интернет је пун коментара о њиховим радњама на Арктику.

         Већина Руса одобрава потезе власти према активистима Гринписа, који су организовали акцију на нафтној платформи „Приразломнаја”. Према подацима Сверуског центра за проучавање јавног мњења (ВЦИОМ), 60 % испитаника сматра хапшење и подизање кривичних пријава против еколога адекватним одговором на њихово понашање. Још 8 % сматра да је реакција власти била преблага.

         Тек 17 % анкетираних сматра да је власт била престрога с активистима Гринписа. Притом се, како истиче директор ВЦИОМ Валериј Фјодоров, не ради о томе да Руси не воле заштитнике природе:

         „Код нас људи имају нормалан однос према еколозима. Али, у случају Гринписа постоје околности које не иду у корист те организације.

         Зато су Руси склони да се накострешено, да не кажем непријатељски, односе према њиховим акцијама. Прва околност: Гринпис – то нису наши, руски еколози, већ страни, који из неког разлога делују на територији Русије, кршећи њене законе. То је већ повод да се оно што се догодило не тумачи у њихову корист.

         Услед тога, према резултатима ВЦИОМ-а, готово половина испитаника (42 %) сматра да су акцију поред нафтне платформе инспирисале стране тајне службе. Док 27 % сматра да је Гринпис покренуо акцију да би скренуо пажњу на себе, а не на проблеме на Арктику.

         Валериј Фјодоров о томе каже:

         „За разлику од других, мирнијих еколошких организација, Гринпис делује екстремистички. И, у складу с тим, поставља се питање: коме је то потребно? Наравно, по званичној верзији самог Гринписа, то је потребно да би се привукла пажња влада, јавности, компанија, јер не реагују на мирне позиве. То јест, то је врста шок терапије. Међутим, кад се таква шок терапија примени у пракси, већина анкетираних, бар у Русији, не види у њој неке свет, чисте замисли, везане за спасавање природе, већ друге мотиве.

         Готово исте резултате добили су и истраживачи из „Левада центра”. Према њиховим подацима, већина Руса благонаклоно се односи према борби Гринписа за еколошку безбедност у свету. Ипак, у случају хапшења активиста на „Приразломној”, симпатије испитаника нису биле на страни Гринписа. Чак 56 % анкетираних из ових или оних разлога сматра оправданим хапшење активиста Гринписа.

         Занимљиво, акцију Гринписа осуђују и странци. Ево како су реаговали читаоци британског таблоида Daily Mail: „Припадници обалске страже су правилно поступили кад су ухапсили те будале, које се, изгледа, наслађују ометајући животе других људи својим урнебесним несташлуцима. Већину њих треба послати у далеки ГУЛАГ” – овакав коментар на сајту листа оставио је један читалац. „По мени, једина грешка је што Руси нису отворили ватру” – одговорио му је други читалац.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари