Свакој чланици панк-групе Pussy Riot - по две године затвора
ПРЕСУДА СУДА У МОСКВИ ЗА АНТИПРАВОСЛАВНЕ БАХАНАЛИЈЕ У ГЛАВНОЈ ЦРКВИ РПЦ
- Суд је у току поступка оценио да су панкерке цео свој антиправославни хепенинг унапред детаљно испланирале, да је извођењу провокације у централном храму Руске православне цркве учествовала шира група чији се неки чланови скривају од закона
- Да се све догодило у Немачкој, судило би им се по члану 167 Кривичног кодекса - угрожавање права слободе вероисповести - што се кажњава са три године затвора
СУД у Москви огласио је кривим за „хулиганство у храму Христа Спаситеља“ све три чланице панк-групе Pussy Riot - Марину Аљехину, Недежду Толокоњикову и Јекатерину Самуцевич. Све три су осуђене на по две године лишења слободе које ће отслужити у неком од „затвора општег типа“.
Иако су психолози проценили да све три имају блаже форме „растројства личности“, суд је оценио да су биле потпуно свесне својих поступака и обацио је предлог да се упуте на принудно лечење.
Суд је у току поступка оценио да су панкерке цео свој антиправославни хепенинг унапред детаљно испланирале, да је извођењу провокације у централном храму Руске православне цркве учествовала шира група чији се неки чланови скривају од закона.
Пресуда је изречена само за „хулиганство“, али је суд проценио да је „религиозна мржња била прави мотив преступа“.
Судија Марина Сирова чак је нагласила да су све три осуђене све извеле са намером да увреде не само свештенике и ђаконе храма него и све православне вернике. А и да су унапред рачунале на јавне ефекте свог „панк-молебана“ изведеног у олтару (у почетку) са маскама на лицу.
Глас Русије је, иначе, пренео поглед на цео догађај политиколога Алексеја Мухина:
„Перформанс у храму Христа Спаситеља“
- Сам суд и пресуда су само део велике представе око Руске православне цркве и усмерене на њену дискредитацију. Pussy Riot је само елемент у великој игри. Друштвени одјек у размерама света који посматрамо у последње време, потврђује ову тачку гледишта. Ако пресуда буде строга, од бенда ће направити икону стила, представиће девојке као невине жртве режима, а ако буде слаба, власти ће окривити да су се уплашиле јавног мњења.
Крајем фебруара ове године девојке из панк групе су одржале баханалије у главној цркви Русије и назвале то панк молитвом, а људи који су стали на њихову страну - перформансом.
Међутим, учеснице Pussy Riot су се прославиле непримерним понашањем још дуго пре дивљања у цркви. Надежда Толокоњикова је члан арт-групе „Војна“, чувене по својим хулиганским акцијама, које они називају политичким. Сексуалне перформансе на граници отворене порнографије група „Војна“ је организовала у Биолошком музеју и једном московском супермаркету.
Политиколог Михаил Ремизов сматра да те акције одговарају укусима одређене групе становништа.
- У области масовне уметности - указује Ремизов -постоје неке утицајне фракције противника традиционалних вредности. То је нека мрежа солидарности која је „Војну“ признала за своју. И главно је да су у томе видели много добар повод да се нападају, унижавају присталице традиционалних вредности у Русији. У основи је управо солидарност следбеника такозване контракултуре, и испоставило се да је та солидарност већа него смо мислили.
У европским медијима се често чује да би ове девојке у њиховим земљама платиле само новчану казну. Али, да се све догодило у Немачкој, судило би им се по члану 167 Кривичног кодекса - угрожавање права слободе вероисповести - што се кажњава са три године затвора.
А у храм Светог Петра у Риму Pussy Riot не би ни ушле. Исувише је јака контрола на улазу.