Русија спремна за одбрану од астероида заједно са Американцима

МИНИСТАРСТВО РФ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ СЕ УКЉУЧУЈЕ

У ЗАШТИТУ ПЛАНЕТЕ ОД „НЕЗВАНИХ ГОСТИЈУ“ ИЗ СВЕМИРА

  • Неки стручњаци уверени да би најјефтиније било да се створи систем за упозоравање о опасности из свемира који не би уништавао астероиде, већ би унапред обавештавао становништво у опасној зони, како би људи имали времена да се на време склоне

           РУСКО Министарство за ванредне ситуације озбиљно разматра могућност ширења своје делатности. Већ у догледној будућности ово министарство не искључује могућност учешћа у међународном пројекту заштите целе планете од ванредних ситуација чији су узрок „незвани гости“ из свемира. Имају се у виду метеорити, попут оног који је недавно пао у Чељабинској области у Русији.

           „Планирамо да с америчким колегама започнемо сарадњу, у оквиру радне групе за заштиту инфраструктурних објеката и становништва од астероида и комета“ - изјавио је министар за ванредне ситуације Русије Владимир Пучков.

           Оне је потребу за тим образложио истим тим уралским метеоритом: „Прошле године је пад Чељабинског метеорита показао да опасности из свемира могу да буду реалне и ништа мање деструктивне него, рецимо, велики пожари или природне катаклизме“.

           „Планирамо да са иностраним колегама наставимо да развијамо систем за свемирско праћење и предвиђање ванредних ситуација и пожара и заштиту инфраструктурних објеката од свемирских претњи. Радићемо такође на развоју технологија заштите живота и здравља људи од несрећа“ - додао је Пучков и истакао да запослени у његовом министарству већ чине прве кораке на путу упознавања са свемиром.

           „Ове године наш спасилац Денис Јефремов ће полетети у свемир. Он је већ прошао селекцију и тренутно тренира у NASA. Управо му је обука за спасиоца помогла да прође строгу селекцију“ - казао је Пучков.

           Идеја стварања посебног система за одбрану Земље од опасности из свемира веома је активно разматрана прошле године, после пада метеорита поред уралског језера Чебаркуљ.

           „Ко може да гарантује да следећи камен који падне с неба неће бити 100 пута већи? И ко може да се закуне да га неће бити уопште? Мислим да ћемо неизбежно морати да се позабавимо питањем незваних „гостију из свемира“ - изјавио је тад руски вицепремијер Дмитриј Рогозин и и предложио стварање система за детекцију опасних свемирских објеката.

           Он је касније више пута покретао ту тему, измешу осталог, због откиравања једног астероида од 400 метара, који би, по неким предвиђањима, могао да се судари са Земљом већ 2032. године.

           О потреби праћења свемирског простора и, у перспективи, стварања система за „одбрану“ планете говорили су и у руској Федералној космичкој агенцији (Роскосмос).

           „Радићемо, вероватно, и у том правцу, то је интересантна тема“ - изјавио је директор Роскосмоса Олег Остапенко.

           Друго је питање што је реализација таквих амбициозних планова прилично сложена, у сваком случају - у наредним годинама и ако у пројекту учествује само једна земља. Није мало научника који истичу да ће за то бити потребна велика средства и да ће се буџетски новац, уколико и буде издвојен, једноставно распршити. Далеко је јефтиније, истиче низ стручњака, да се створи систем за упозоравање о опасности из свемира који не би уништавао астероиде, већ би унапред обавештавао становништво у опасној зони, како би људи имали времена да се на време склоне.

           Засад није јасно на којој варијанти Министарство за ванредне ситуације Русије планира да ради у сарадњи с америчким колегама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари