Русија прави ласерски локатор који ће „видети“ апаратуру у туђим сателитима

МЕРИЋЕ КОСМИЧКА РАСТОЈАЊА - ЧАК И УДАЉЕНОСТ МЕСЕЦА - СА ПРЕЦИЗНОШЋУ ДО ЈЕДНОГ МИЛИМЕТРА

  • Руски астрономи сада имају амбицију и да - са постављањем рефлектујућих огледала на међупланетарне станице „Луна-25“ и „Луна-27“ - измере растојање до Месеца. И у том случају гарантују прецизност „у милиметар“
  • Телескопе ове класе - спарене са ласерским даљиномером/локатором - тренутно имају само две земље. Сједињене Државе - два и Француска - један

        РУСИЈА приводи крају градњу ласерског локатора који ће космичка растојања мерити прецизношћу до - једно јединог милиметра.

        Основни задатак ће му бити да прати кретање туђих шпијунских сателита, а његов телескоп нове генерације обезбеђиваће јасне „слике“ свих космичких апарата.

        У случају да се са њима догоди нека хаварија - биће у стању да одреди о чему се ради. Примера ради: да ли су проблеми настали зато што се неком апарату нису отвориле соларне батерије.

        Ласерски локатор се гради на Алтају и треба да буде завршен наредне године.

        Кад профункционише, знатно ће проширити и повећати могућности Русије да контролише космички простор.

        Његов оптички телескоп имаће пречник већи од три метра који ће бити спрегнут са ласерским даљиномером.

        Русија на Алтају већ има ласерски даљиномер који је „увезан“ са четири пута мањим телескопом.

        Нови телескоп ће бити у стању да открије каква све опрема се крије унутар неког туђег сателита. А самим тим: и чему сам сателит служи.

        Руски астрономи сада имају амбицију и да - са постављањем рефлектујућих огледала на међупланетарне станице „Луна-25“ и „Луна-27“ - измере растојање до Месеца. И у том случају гарантују прецизност „у милиметар“.

        Научни руководилац Института за космичку политику Иван Моисејев поводом ласерског локатора на Алтају указује:

        „Он ће вишеструко повећати могућности Русије. Помагаће чак и при кориговању трајекторије Међународне космичке станице. Поуздано ће откривати да ли је лансирани сателит стигао на планирану орбиту, а у случају космичких хаварија биће напросто незаменљив“.

        Телескопе ове класе - спарене са ласерским даљиномером - тренутно имају само две земље. Сједињене Државе - два и Француска - један.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари