Русија планира слетања на Месец у 2015. и 2018.

МОСКВА ОДЛУЧИЛА ДА СЕ ЊЕНА КОСМИЧКА НАУКА ДО 2022. ВРАТИ МИСИЈИ „ФОБОС-ГРУНТ”

  • Током 2016. и 2018. године треба да буде реализован заједнички руско-европски пројекат „ЕкзоМарс”

         РУСКИ научници вратиће се научној мисији „Фобос-Грунт” до 2022. године, изјавио је директор Института за космичка истраживања (ИКИ) Руске академија наука Љев Зелени.

         „Вратићемо се „Фобосу” 2020.–2022. године. То ће бити наша својеврсна одскочна даска за сличне међународне програме” - цитира ИТАР-ТАСС Зеленог.

         Зелени је овакву изјаву дао током четвртог космичког симпозијума о Сунчевом систему у ИКИ.

         Раније се говорило да Роскосмос има намеру да обнови мисију „Фобос-Грунт” након 2022. године – што је у јуну ове године потврдио и бивши шеф Руске космичке агенције Владимир Поповкин.

         Аутоматска интерпланетарна станица „Фобос-Грунт” била је прва руска станица ове врсте у последњих 15 година. Њена намена била је да достави узорке тла са Марсовог сателита и у те сврхе је лансирана ноћу 9. новембра 201. године. Али, због отказивања мотора није могла да пређе на трајекторију лета према Марсу.

         „Фобос-Грунт” је остао на орбити око Земље, а делови сонде су 15. јануара ове године пали на Земљу.

         Почетком октобра Зелени је саопштио да руски научници имају у плану да изграђују базе на Месецу у којима би се могло живети, да поново раде на мисији „Фобос-Грунт” и да реализују заједнички руско-европски пројекат „ЕкзоМарс” до 2021. године.

         Према његовим речима, у 2015. и 2018. години планирају се два слетања на Месец, а 2016. и 2018. године у плану је реализација заједничког руско-европског пројекта „ЕкзоМарс”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари