Русија ће подизати зграде и фабрике помоћу „грађевинских топова“
НОВА ТЕХНОЛОГИЈА - ЗАШТИЋЕНА СА ДЕСЕТАК ПАТЕНАТА - УСКОРО И У КИНИ
- Научници Пермског универтзитета научили како да примењују артиљерију у грађевинарству и индустрији, а тајна је у застарелом баруту који не уништава тело шипова који се „грађевинским топовима“ побијају у земљу
МАТЕМАТИЧАРИ Пермског универзитета (ПГНИУ) научили су да примењују артиљерију приликом подизања зграда.
Њихов нови метод омогућава да се шипови у земљу забијају - испаљивањем из топова. Ова техника до сада није примењивана у свету и за њу су се већ заинтересовале кинеске корпорације, преноси сајт универзитета у Перму.
Рад на овом пројекту започео је 1990-их година доктор техничких наука, професор Пермског универзитета Олег Пенски.
„Бавим се развојем математичке теорије поступка забијања шипова помоћу артиљеријског оружја, описујем га одговарајућим диференцијалним једначинама. Ја и моје колеге први смо „нацртали“ неколико грађевинских топова. Израчунали смо потребну масу пуњења, како се не би уништило тело и цео шип. Та технологија већ је заштићена са десетак патената“, каже овај професор.
Према његовим речима, коришћењем топа у изградњи може се уштедети не само време, већ и новац. Тајна је у баруту: пуњење је од застарелог барута. Без обзира на то што је војска престала да користи ту врсту барута, на складиштима још увек постоје огромне количине. Боље је да се за њега нађе нека примена него да се само спаљује, уверени су творци пројекта.
Овај метод већ је примењен у пракси: помоћу топова већ је изграђено неколико блокова зграда Пермске фабрике за поправку вагона, као и неколико торњева на налазиштима нафте у Нефтејуганску и Нижњевартовску.
За нову технологију заинтересовали су се, наравно, и у Москви: проучава је Федералноа агенција за изградњу и стамбено-комунална питања. Такође, пројекат је већ презентован на 3. Међународном технолошком симпозијуму у Шангају. Професор Пенски већ је преговарао о трансферу технологија са представницима кинеске корпорације „Чуо Ђан“.
Рад на технологији професора Пенског настављају млади научници. У јулу је професор ПГНИУ Арсениј Черников одбранио докторску дисертацију на тему „примена артиљерије у градњи“, и то не на земљи, већ на води. Током писања дисертације, Черников је са четири патента заштитио своје проналаске за које је добио Нобелову медаљу за развој проналазаштва коју додељује Руска академија природних наука.