Русија ће до 2025. уложити око 200 милиона $ у модернизацију армије Таџикистана
НАЈВЕЋА РУСКА ВОЈНА БАЗА ВАН ГРАНИЦА РФ ОСТАЈЕ
У БИВШОЈ СОВЈЕТСКОЈ РЕПУБЛИЦИ ДО 2042. ГОДИНЕ
„ДЕТАЉНО смо размотрили релизацију договoра постигнутог у октобру прошле године у Душанбеу, а нарочиту пажњу посветили смо ступању на снагу Споразума о продужењу боравка руске војне базе, која представља највећи контингент Оружаних снага Русије ван наших државних граница - изјавио је председник РФ Владимир Путин после разговора са лидером Таџикистана Емомалијем Рахмоном.
Он је притом истакао да су у Русији „све процедуре потребне за то спроведене, док су у Таџикистану близу завршетка“. „Обе стране су сагласне да се у најскорије време може приступити реализацији тог изузетно важног документа“ - рекао је Путин.
Рахмон је истакао да ће Таџикистан ратификовати споразум о руској бази на јесен ове године.
„Наш однос према том питању је врло озбиљан и спремни смо да испунимо све преузете обавезе. Зато ће то питање бити решено на јесен текуће године, пошто решимо низ повезаних питања и пошто се заврши распуст парламента“ - рекао је он после разговора.
Споразум о статусу и условима боравка руске војне базе на територији Таџикистана потписали су председници Русије и Таџикистана у октобру 2012. године. РФ га је ратификовала 7. маја 2013.
Према том документу, боравак руских војника на територији Таџикистана продужава се за 49 година од дана ступања на снагу првог уговора (25. маја 1993.), тј. до 2042. године. По истеку тог рока, предвиђена је могућност продужења споразума. База у Таџикистану - 201. база - највећа је копнена војна база Русије на страној територији, на којој служи око 6.000 војника и официра. База је основана „ради одржавања реда и мира у Таџикистану и пружања подршке пограничној војсци и министарству одбране Таџикистана у решавању задатака.
Састанку је присуствовао и министар одбране РФ Сергеј Шојгу, који је новинарима саопштио да рачуна да ће парламент Таџикистана ратификовати споразум на првој седници јесењег заседања. Шојгу је истакао и да ће Русија до 2025. године, према прелиминарним подацима, уложити око 200 милиона долара у модернизацију таџикистанске армије.
Међутим, по речима руског министра одбране, овај износ могао би се променити после нове процене могућих ризика везаних за напуштање Авганистана од стране НАТО-А 2014. Шојгу је саопштио да ће програм бити реализован у три фазе: први у периоду 2013-2015, а следеће две фазе у периодима по пет година. Део опреме и војне технике већ је испоручен Таџикистану без накнаде.
„Председник нам је наложио да узмемо у обзир све ризике и помогнемо таџикистанској армији да учини да излазак коалиционих снага (из Авганистана) не отежа ситуацију - рекао је Шојгу.