РПЦ позвала грађане Русије да не дозволе омаловажавање државних симбола

РУСИ ПРОСЛАВИЛИ ДАН ДРЖАВНЕ ЗАСТАВЕ И ПОКАЗАЛИ ДА НИСУ,

НИТИ ЋЕ БИТИ НАРОД КОЈИ НЕ ПАМТИ СВОЈЕ ПОРЕКЛО

Владимир Легојда

         РУСИЈА је прославила Дан државне заставе.

         Овај празник увео је Борис Јељцин 1994. године. Три године раније донета је уредба да се државном заставом има сматрати бело-плаво-црвена тробојка.

         Постоји много мишљења о значењу боја на застави Русије. Најпопуларније је следеће: бела симболизује племенитост и отвореност, плава - верност и чистоту, црвена - храброст и великодушност.

         Први пут у историји Русије таква застава је била подигнута на војном броду „Орао“ у XVII веку, у време цара Алексеја Михајловича. Али, за правог и званичног творца ове заставе сматра се Петар Велики. Управо он је 1705. донео указ да на свим бродовима Руске империје мора бити подигнута бело-плаво-црвена тробојка.

         Поводом празника државне заставе руководилац Информативног одељења Светог синода РПЦ Владимир Легојда дао је интервју агенцији „Интерфакс-Религија“. У Московској патријаршији сматрају да је важно да Руси не допусте ругање својим националним симболима, укључујући заставу.

         „Недавни поступак којим се америчка панк група ругала руској застави никог није оставио равнодушним. Таква друштвена реакција недвосмислено показује да у нашем друштву постоје симболи које су људи спремни да бране“, рекао је Легојда.

         То је, додао је Легојда, добрар знак, који показује да „ми нисмо нити ћемо бити народ који не памти своје порекло“.

         Легојда је подвукао да у последње време све чешће покушава да се уметничким разлозима оправда омаловажавање осећања људи према Отаџбини, као и њиховог сећања на претке. Према његовим речима, све до недавно је у Русији било предмет спора шта су то верска осећања и како се она мере, али су случај са ругањем застави и реакција на њега многима показали шта је шта.

         Он истиче да „није страдала тробојка, већ је повређено осећање националног достојанства“. По његовим речима, то је очигледан пример да осећања грађана нису никаква ефемерна супстанца, већ јасно дефинисана категорија која захтева заштиту.

         „Надам се да наше друштво никада неће пристати на ругање својој застави и другим националним и верским симболима“, подвукао је Легојда.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари