РОГОЗИН: Желимо Кину за стратешког партнера у производњи путничког авиона

МОСКВА НУДИ ПЕКИНГУ И ЗАЈЕДНИЧКУ ГРАДЊУ СУПЕРБРОДОГРАДИЛИШТА НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ

  • „Наш будући заједнички широкотрупни путнички авион не сме бити просто и слепо копирање онога већ производе Airbus и Boeing. Наша новина мораће да буде таква да остави моћан утисак“ - нагласио је потпредседник владе РФ Дмитриј Рогозин

          РУСИЈА у Кини види највероватнијег стратешког партнера за градњу супербродоградилишта у граду Бољшој камењ на свом Далеком истоку - саопштио је потпредседник владе РФ задужен за војну науку и индустрију Дмитриј Рогозин.

          „Сада је пред нашом бродоградњом избор стратешког партнера за тај пројекат. Првобитно се апсолутна предност давала привлачењу неке велике компаније из Јужне Кореје, али смо сада решили да исту могућност прво размотримо са Кином. Желимо да видимо шта пекинг може да нам предложи на том плану“ - нагласио је Рогозин.

          Он је све ово рекао након радног сусрета копредседника Руско-кинеске комисије за припрему регуларних састанака шефова влада две земље.

          Великим руским компанијама као што су Росњефт, Новатек и Гаспром - објаснио је Рогозин - потребни су бродови и за нова истраживања богатстава подморја и за транспорт нафте, а даље куповати бродове у иностранству више не желимо јер то значи директно изношење новца из земље.

          Он је истовремено потврдио и да Москва и Пекинг воде преговоре о заједничкој производњи широкотрупног далеколетног путничког авиона јер самостална производња не би била рентабилна.

          Рогозин је и о супербродоградилишту и заједничком путничком авиону у кинеском граду Харбину разговарао са потпредседником Државног савета КНР Ван Јаном.

          „Наш будући заједнички путнички авион не сме бити просто и сслепо копирање онога већ производе Airbus и Boeing. Наша новина мораће да буде таква да остави моћан утисак“ - нагласио је Рогозин.

          „Цртање“ таквог авиона, како је открио, биће - са руске стране - препуштено конструкторима „Тупољева“ и „Иљушина“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари