РОГОЗИН: Русија ће основати сталну станицу на Месецу

ПОТПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ РФ НАЈАВИО ДА ЋЕ СЕ ЊЕГОВА ЗЕМЉА ВРАТИТИ МЕЂУ ЛИДЕРЕ НА ТРЖИШТУ СВЕМИРСКИХ УСЛУГА

Дмитриј Рогозин

  • Русија ради на стварању групације сателита за даљинску детекцију, за решавање питања навигације, везе и картографије

         ПОТПРЕДСЕНИК руске Владе Дмитриј Рогозин изјавио је да би Русија  могла да има већи коефицијент корисног дејства у истраживању свемира.

         „Засад у нашој делатности у свемиру имамо веома низак коефицијент корисног дејства. Заостајање за другим државама нарочито је приметно у економском делу истраживања свемира” – казао је он на седници стручног савета при Војно-индустријској комисији.

         Према Рогозиновим речима, удео РФ на светском тржишту услуга у свемиру, чија се укупна вредност процењује на око 180 милијарди долара, износи мање од 3%.

         „Та бројка се уопште не поклапа с нашим амбицијама, као једне од водећих свемирских држава” – нагласио је он. – Уверен сам да наша земља има све што је потребно, не само да превазиђе то заостајање, већ и да поново постане једна од водећих држава у истраживању свемира”.

         Рогозин је истакао да је Русија једна од ретких држава која има затворени циклус конструисања, производње, пуштања у рад, управљања летовима и коришћења свемирских апарата у складу с наменом. По његовом мишљењу, тај потенцијал омогућава да се поставе и најамбициознији циљеви.

         Рогозин је нагласио да је у овом тренутку један од главних задатака да се одреди на који начин свемирски програм може бити од користи за Русији. У њему може бити и веома висока научно-технолошка компонента, која ће наглашавати престиж РФ као свемирске суперсиле. Као друге важне задатке, потпредседник Владе Русије означио је борбу с опасношћу од астероида, отварање сталне станице на Месецу, конструисање интерпланетарних летелица итд.

         Рогозин је нагласио да су ништа мање важни, а у овом тренутку и најактуелнији, задаци везани за прагматично решавање економских питања: стварање групације сателита за даљинску детекцију, за решавање питања навигације, везе, картографије итд.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари