РЕШЕТЊИКОВ: Евроазијска Унија биће алтернатива и за Србију и Црну Гору
ДИРЕКТОР РИСИ У ПОДГОРИЦИ УПОЗОРИО ДА ЦРНА ГОРА
НЕЋЕ УЋИ У НАТО БЕЗ ПОСЛЕДИЦА ПО ОДНОСЕ СА РУСИЈОМ
- За разлику од Црне Горе и Србије, које купују карту за „европски Титаник“, ми тражимо друге путеве - истакао је др Леонид Решетников и додао да га чуде политичари у Србији који понављају мантру да „ЕУ нема алтернативу“
- „Ми кажемо да постоји алтернатива и ми је нудимо. Погледајте како живе Бугари и Румуни, ту у вашем комшилуку. За пар месеци у Бугарској је било девет самоспаљивања, а о томе се није повела значајнија расправа! У Тунису је било једно самоспаљивање и десило се арапско пролеће! Замислите како је Бугарима у ЕУ“
- „Апсурдно је да ће руски пројектили морати да се окрену према Црној Гори у случају потребе, али - тако је“, указао је директор РИСИ, наводећи за пример Бугарску која је уласком у НАТО, постала потенцијална мета руских ракета, упркос блискости и некадашњем заједништву
- За Американце је Русија добра само ако је слаба! Русија је за Вашингтон неподношљив конкурент не само у економском и војном, већ и у цивилизацијском смислу, јер Американци знају да смо једини који носимо реалну алтернативу англосаксонској цивилизацији - рекао је у Подгорици др Решетњиков
„ПО МЕДИЈИМА се провлачи да представници Русије говоре како је Москви свеједно да ли ће Црна Гора ући у НАТО савез или неће. То није званична политика Русије и председника Владимира Путина. Зато изјаве да се ништа неће променити у односима са Црном Гором - у случају њеног уласка у НАТО - немају утемељења”.
Овако је синоћ почело предавање др Леонида Петровича Решетникова, директора Руског института за стратешка истраживања, на тему „Актуелни проблеми спољне политике савремене Русије“, у организацији портала ИН4С.
Пред бројним гостима, међу којима су били представници амбасада Србије, Русије, Украјине и Азербејџана, потом посланици Скупштине Црне Горе и други, Решетњиков је своје обраћање почео другачије од планираног, потресен кадровима краћег филма мировне асоцијације „Не у рат - не у НАТО“ са кадровима разарања из агресије НАТО-а на нашу земљу 1999. године.
„Русија је више пута поручила да је против ширења НАТО пакта, без обзира у ком правцу. Ми не видимо разлог даљој експанзији, јер свако ширење нарушава баланс спољнополитичких односа“, казао је Решетњиков, питајући се и зашто Црна Гора хрли у НАТО, упркос сопственој штети.
„Апсурдно је да ће руски пројектили морати да се окрену према Црној Гори у случају потребе, али - тако је“, казао је он илуструјући то примером Бугарске која је уласком у НАТО, постала потенцијална мета руских ракета, упркос блискости и некадашњем заједништву.
Пут у ЕУ је карта за Титаник
Директор Руског института за стратешка истраживања рекао је да се свет данас налази у дубокој кризи, која је у ствари криза функционисања капитализма, који се показује превазиђеним системом који не може да одговори изазовима савременог доба.
„Ова криза није само економска и финансијска, већ и морална, а њени извори су највише и погођени: САД И ЕУ, које крију дубину и интензитет потреса“, казао је др Решетников, подсећајући да је Европска унија највећи економски партнер Русији која са забринутошћу прати развој кризе у ЕУ, јер је свесна да колапс који јој прети може имати негативне последице и по саму Русију, пошто ће пад привреде ЕУ довести до смањења увоза сировина и енергената из Русије.
„Због тога су сва размишљања и напори наше спољне политике усмерени на превазилажење садашњих, а нарочито будућих тешкоћа.
За разлику од Црне Горе и Србије, које купују карту за „европски Титаник“, ми тражимо друге путеве“, истакао је Решетников и додао да га чуде политичари у Србији који понављају мантру да „ЕУ нема алтернативу“.
„Ми кажемо да постоји алтернатива и ми је нудимо. Погледајте како живе Бугари и Румуни, ту у вашем комшилуку. За пар месеци у Бугарској је било девет самоспаљивања, а о томе се није повела значајнија расправа! У Тунису је било једно самоспаљивање и десило се арапско пролеће! Замислите како је Бугарима у ЕУ“.
Један од значајних и важних праваца руске спољне политике је, по речима др Решетникова, продубљивање и унапређење економске сарадње са Немачком, чија привреда једина има шансе да преживи кризу. Такође је подвукао значај све тешње сарадње Русије азијским земљама, посебно са Кином.
„Две највеће земље света су већ достигле завидан ниво сарадње и добрих односа у свим областима, о чему сведочи и то да је нови председник Кине, одмах пошто је изабран, посетио Москву. Значајне перспективе виде се и у сарадњи са великим земљама Азијско-Пацифичког региона, као што су Индонезија, Филипини, Јужна Кореја, Вијетнам..., док је посебно место резервисано за сарадњу и вишезначајне активности у оквиру организације БРИКС-а“.
Евроазијска унија као алтернатива
Доктор Решетников најважнији правац за Русију види у изградњи и јачању Евроазијске Уније, која ће представљати алтернативу и за низ балканских и источноевропских земаља, као што су Србија, Црна Гора, Бугарска, Грчка, Чешка, Словачка, балтичке земље...
Он се посебно осврнуо и на односе Русије са САД за које је Русија добра само ако је слаба!
Русија је за Вашингтон „неподношљиви конкурент не само у економском и војном, већ и у цивилизацијском смислу, јер Американци знају да смо једини који носимо реалну алтернативу англосаксонској цивилизацији“.
(Извор: портал ИН4С)