Путин жели да амнестира 25.000 људи

ПОВОДОМ 20 ГОДИНА ОД ДОНОШЕЊА ВАЖЕЋЕГ РУСКОГ УСТАВА

  • Треба да буде амнестирано 1.300 оних који се већ налазе на одслужењу казне, око 17 хиљада оних који нису кажњени затворском казном и шест хиљада грађана против којих се води кривични поступак

        ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин поднео је Државној думи Русије предлог закона о амнестијеи поводом 20-годишњице Устава РФ.

        Руски председник је у септембру наложио Савету за људска права да припреми предлоге о амнестији. На састанку 4. децембра са заштитником грађана Владимиром Лукином и руководиоцем Савета за људска права Михаилом Федотовом Путин је изјавио да је у целини задовољан предлогом о амнестији.

        „Амнестија може да обухвати само лица која нису извршила тешка кривична дела и кривична дела према службеним лицима“ - истакао је тад руски председник и наложио да се „документ доради у сарадњи с посланицима Државне думе“. „Решење треба да буде избалансирано, али и усмерено на хуманизацију примене права“ - казао је Путин.

        Заменик председника одбора Думе за уставно законодавство и изградњу државе Дмитриј Вјаткин изјавио је за ИТАР-ТАСС да ће амнестија, коју ће прогласити председник РФ, обухватити не баш велики број грађана, око 25 хиљада. Он је објаснио да предлог који је поднет одбору предвиђа амнестију 1.300 грађана који се већ налазе на одслужењу казне, око 17 хиљада грађана који нису кажњени затворском казном и шест хиљада грађана против којих се води кривични поступак.

        Амнестија је ублажавање или ослобађање од казне лица које је осудио суд од стране врховне власти. Разлика у односу на помиловање је у томе што се амнестија не односи на појединце, већ на категорије преступника.

        „Државна Дума подржава председника, који је услишио предлоге активиста за људска права, Савета за људска права и омбдусдмана и предложио амнестију“ - казао је Вјаткин. Како се очекује, датум расправе о предлогу закона о амнестији биће утврђен на првој седници Думе, 12. децембра.

        Амнестија ће обухватити социјално најугроженије категорије осуђеника, као и лица која имају одређене заслуге пред Русијом.

        „У наведене категорије спадају лица која су кривична дела извршила у малолетничком узрасту, жене с малолетном децом, трудне жене, жене старије од 55 и мушкарци старији од 60 година, инвалиди I и II категорије, као и лица која су учествовала у санацији последица у нуклеарној електрани у Чернобиљу, војници, радници МУП, установа и органа за извршење кривичних санкција и друга лица која су учествовала у борбеним дејствима или у акцијама за одбрану Отаџбине“, наводе из Кремља.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари