Путин пред новинарима рекао Барозу да је „крив“ и да „није у праву“
ЗИМСКИ СAМИТ ЕУ-РУСИЈА У БРИСЕЛУ ОБЕЛЕЖИЛА
„РАДНА ПОЛЕМИКА“ ПРЕДСЕДНИКА ЕК И РУСКОГ ЛИДЕРА
- Москва показала спремност да учествује у финансијском спасавању Кипра
- Москва и Брисел, упркос свему, стигли до 400 милијарди долара међусобне робне размене
МОСКВА је спремна да се - уз сагласност ЕУ - укључи у решавање финансијских проблема Кипра, саопштио је руски председник Владимир Путин по завршетку самита Русија-ЕУ који је одржан у Бриселу.
Руски лидер је био до краја јасан: „Кипар јесте члан Уније и ми ћемо то респектовати. Али, ако унутар ЕУ буде договорена стабилизација ситуације на Кипру, Русија је спремна да се у то укључи“.
Иначе, како се и очекивало, самит је имао две централне теме: „енергетску сарадњу“ РФ и ЕУ и међусобно укидање виза. Али, изнанађење је што се расправа - вођена иза затворених врата - у извесном смислу наставила и пред новинарима.
Почело је од тога што се председник Еврокомисије Жозе Мануел Барозо на конференцији за медије упустио у подробно објашњавање какав утицај на енергетско тржиште ЕУ има „увезивање цена нафте и природног гаса“. Па упозорио: да руске компаније морају поштовати правила ЕУ.
Барозо, у чијем друштву је био и председник Европског савета Херман ван Ромпеј, истог часа је схватио да му у госте нису стигли ни Борис Тадић ни Томислав Николић. Јер, Путин је - узевши реч - одмах контрирао: да председник ЕК „тако дуго и опширно објашњава своју позицију јер је крив и није у праву“. Руски лидер је врх ЕУ подсетио: да „увезивање цена нафте и природног гаса“ уопште није смислила нити наметнула Русија, већ Холандија. И то - још почетком прошлог века!
Такво увезивање - подвукао је Путин - свих протеклих година је примењивано „без врдања“. Шеф руске државе је при том је указао: да се цена нафте формира искључиво на тржишту, а не административно.
Своју „контру“, Путин је ипак закључио речима: „Ја овако са господином Барозом дискутујем већ годинама. Упркос свему, ми решавамо и тешка питања. Тако смо и стигли до 400 милијарди долара међусобне робне размене“.
Самити РФ-ЕУ одржасвају се двапут годишње: летом у Москви, зими у Бриселу.