Путин подржао намеру руских посланика да убеде Конгрес САД да не гласа за напад на Сирију

ПРЕДСЕДНИЦИ ГОРЊЕГ И ДОЊЕГ ДОМА ПАРЛАМЕНТА РФ КОД ШЕФА ДРЖАВЕ ЗБОГ ВАЖНЕ СПОЉНОПОЛИТИЧКЕ ИНИЦИЈАТИВЕ

  • Валентина МАТВИЈЕНКО: Надамо се да ће амерички Конгрес ипак заузети уравнотежени став и да без аргумената - а данас видимо да их, једноставно, нема - неће подржати поднети предлог о могућим војним акцијама против Сирије

        ПРЕД почетак јесење сесије Федералног Сабора РФ, шеф руске државе Владимир Путин састао се са Валентином Матвијенко, председницом његовог Савета Федерације (горњег) и Сергејем Наришкином, председником Државне Думе (доњег дома).

        На крају тог сусрета, руски лидер је одобрио иницијативу да се отвори дијалог између парламената Русије и САД ради изналажења мирног излаза из сиријске кризе.

        Ево како је текао разговор између Путина и првих фигура руског парламента:

        МАТВИЈЕНКО: Сергеј Јевгењевич (Наришкин) и ја дошли смо код Вас да се посаветујемо. Познато Вам је да чланови Савета Федерације и депутати Државне Думе изражавају велику забринутост због ситуације у Сирији. Ми у потпуности подржавамо Вашу линију о недопустивости насилног мешања у сиријски конфликт без одлуке УН, без резолуције УН, са кршењем међународног права.

        После изјаве председника САД да ће од Конгреса затражити сагласност за могуће ракетне ударе против Сирије, сматрамо да треба да у све активније укључимо парламентарце наших земаља.

        Желимо да се нашим каналима обратимо сенаторима САД. Имамо са њима добре контакте и желимо, без обзира на све, да их подржимо јер сматрамо да оквири у нашем дијалогу подразумевају међусобно разумевање.

        Мишљења смо да је овај моменат добар да се обратимо сенаторима преко линије Државне Думе и генерално Конгресу САД и да успоставимо дијалог са нашим партнерима пошто је линија контаката путем извршне власти таква каква јесте. Можда прво ми треба да изнесемо своју аргументацију, да уђемо у дијалог и да почнемо боље да се разумемо.

        Не желимо конфронтацију, желимо боље разумевање између парламентараца, између представика органа власти који, на крају крајева, представљају интересе народа и људи.

        Видимо каква је реакција данас у свету: у многим земљама се одржавају митинзи и протести, чак и у самим Сједињеним Државама. Чак и истраживања јавног мњења показују да је апсолутна већина људи против било каквог мешања у послове суверене државе.

        Чини ми се - уколико успемо да успоставимо дијалог са нашим партнерима у Конгресу САД и да разменимо мишљења и аргументе - да ћемо можда боље разумети једни друге. Зато се надамо да ће амерички Конгрес ипак заузети уравнотежени став и да без аргумената - а данас видимо да их, једноставно, нема - неће подржати поднети предлог о могућим војним акцијама против Сирије.

        Уколико нас подржите, спремни смо да се активно укључимо у овај посао, да пошаљемо делегацију у САД и да позовемо америчке сенаторе у Русију и да са њима ступимо у активни дијалог. 

        НАРИШКИН: Владимире Владимировичу, прошле недеље смо се преко средстава јавног информисања обратили парламентима страних земаља да веома пажљиво размисле и да се крајње озбиљно позабаве ситуацијом у Сирији. Испоставило се да то није било без ефекта: парламенти многих земаља Западне Европе заузимају веома уравнотежену и здраву позицију.

        Мислим да би овакав рад са Конгресом Сједињених Америчких такође био веома користан.

        ПУТИН: Није ми баш најјасније како да вам помогнем, али сматрам да је иницијатива исправна и да сте је покренули на време.

        Заиста, да бисмо боље разумели једни друге, нема бољег пута од директног и отвореног дијалога са аргументима и уз изношење другачијег става. Мислим, да ће ваше америчке колеге на тај начин моћи да боље осете и разумеју на чему се заснива став Руске Федерације и да ће саслушати наше аргументе.

        Разуме се, неће бити на одмет саслушати и америчке партнере. Генерално, такав дијалог међу парламентарцима, биће суштински део развоја руско-америчких односа.

        Зато ћу, наравно, учинити све што зависи од мене да вас подржим.

        МАТВИЈЕНКО: Желимо да се обратимо Министарству иностраних послова да нам пружи потребну подршку. Формираћемо наредних дана заједничку парламентарну делегацију Федералног Сабора јер Конгрес САД почиње да заседа 9. септембра и организоваћемо пут у Вашингтон. Надамо се да ће наше колеге у америчком Конгресу са резумевањем прихватити овакву иницијативу. Увек је боље да постоји дијалог него да га нема.

        ПУТИН: Поразговараћу о томе са министром иностраних послова.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари