ИВАШОВ: Срби без Русије не могу преживети као Срби

БИВШЕГ ШЕФА РУСКЕ ВОЈНЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ПРИМИО МИЛОРАД ДОДИК, А ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ - НИЈЕ

         БИВШИ шеф руске војне дипломатије – генерал Леонид Григорјевич Ивашов који је данас на челу московске Академије за геополитичке проблеме – боравио је претходних дана у Београду и Бањалуци.

         У обе српске престонице говорио је о новој Путиновој геополитици у чијем епицентру су (прво) формирање Евроазијске уније, а потом и Евроазијатског савеза.

         У Београду је дао три интервјуа, у Бањалуци један.

         Факти из сва четири преносе релевантне изводе.

         Генерала Ивашова је примио Милорад Додик, а Томислав Николић – није.

 

Ни Русија неће опстати без пријатеља као што су Срби – из интервјуа Печату

Трговати КиМ исто је као да Руси продају икону своје заштитнице Богородице Казанске

  • Не бих Србима препоручио да журе у ЕУ. Препоручио бих да врло пажљиво проуче проблеме Грчке која се ван ЕУ развијала брже и успешније него сада. Да не говоримо о балтичким државама које су изгубиле импулс развоја. Они сада једу укусније, али мање. У сваком случају, не развијају се ни у културном смислу, а више немају ни сопствену науку
  • НАТО није инструмент држава, већ инструмент финансијске олигархије, и главни задатак је да одржава долар и евро, да пљачка ресурсе других земаља, да обара и поставља прозападне режиме и да смањује улогу држава у свету. Видимо да поједине земље престају да играју улогу у светској политици и привреди. Светска транснационална асоцијација тајкуна одржава НАТО и цео систем. То је бандитска организација фашистичког типа
  • Словенски свет је позван да извуче планету из катаклизме. Нико осим Русије неће моћи да заузме место лидера у свету, да буде његово духовно средиште
  • Пред Русијом се налазе велики пројекти – северни морски пут, океански пут, пројекти изградње евроазијске железничке магистрале, која ће повезати Европу са Кином и целом Азијом, и други. Све ово чини Русију језгром за консолидацију снага цивилизација које желе да живе на нови начин

         СРБИЈА представља део заједничког духовног простора. Она је наш савезник који се супротставља агресији, култури смрти. А Русија се бори за поштен свет и то исто жели и вашој земљи. Пријатељи морају да се сакупљају. Сетимо се кинеске изреке: „Сакупљај пријатеље, а непријатељи ће сами доћи.“

         Мислим да и Срби данас схватају да без Русије не могу преживети као Срби. А и Русија у 21. веку као цивилизација неће моћи да опстане без својих пријатеља, као што су Срби, Белоруси, Украјинци и Бугари.

  • Када је реч о уласку у ЕУ, шта бисте препоручили Србији?

         Не бих Србима препоручио да журе у ЕУ. Препоручио бих да врло пажљиво проуче проблеме Грчке која се ван ЕУ развијала брже и успешније него сада. Да не говоримо о балтичким државама које су изгубиле импулс развоја. Они сада једу укусније, али мање. У сваком случају, не развијају се ни у културном смислу, а више немају ни сопствену науку. У Европској Унији сви размишљају како да зараде да би преживели и ми видимо да отворено европско тржиште омогућава Француској и Немачкој и другим развијеним земљама да гуше привреду и развој свих других земаља. А пошто је Грчка престала да производи, она све више упада у дугове да би уопште преживела. С друге стране, земље Истока се развијају не само у привредном, већ и у културном и научном смислу, као и са духовне стране. На Западу је духовна страна умрла.

  • Колико војнобезбедносна процена НАТО-а игра улогу у смислу препоруке једне земље, њене спремности да уђе у ЕУ?

         Као што знате, НАТО није инструмент држава, већ инструмент финансијске олигархије, и главни задатак је да одржава долар и евро, да пљачка ресурсе других земаља, да обара и поставља прозападне режиме и да смањује улогу држава у свету. Видимо да поједине земље престају да играју улогу у светској политици и привреди. Светска транснационална асоцијација тајкуна одржава НАТО и цео систем. То је бандитска организација фашистичког типа и када се ради о питању уласка или не у НАТО, неопходно је размислити да ли би се требало прикључити тој бандитској, пљачкашкој структури.

  • Да ли би Русија могла да се појави као фактор стабилности на Балкану и одигра улогу у још неразјашњеној ситуацији око Космета?

         Срби морају сами да одреде да ли су спремни да тргују са својом светињом, јер трговати са Косметом исто је као када би ми Руси продали чудотворну икону Богородице Казанске, заштитнице Русије, прерачунавајући се да ли јој је цена велика или мала. У нашем словенском свету постоје свете ствари које се никада не смеју продавати или предавати. Због тога се ситуација у свету мења, и данас би проблем Космета требало замрзнути и уопште не водити разговоре о његовом признању. Требало би се борити за враћање Косова и других поклада за то не би смело да буде. Зато ми подржавамо борбу Срба и других народа који су угњетавани на Космету.

         Требало би се борити на међународној арени за враћање ове светиње Србији и, наравно, супротставити се косовској криминалној држави. А ситуација у свету ће се сигурно променити. И Русија постаје све јача и цео свет се обједињује око супротстављања агресивној идеји САД-а и НАТО-а. Погледајте идеолога либерализма Бжежинског који је раније тврдио да је Запад на челу са Америком постао господар целог света. Другу књигу је објавио после 15 година. Она се зове „Глобално лидерство или хегемонија“ и у њој се улога Запада и Америке од поменутог господара помера на тек лидера целог света.

         Последњи рад је „Последња шанса“, у којем позива и Запад и Америку да се припреме за позицију другог места у свету. Другим речима, он каже да се Америка и Запад могу распасти. А други аналитичари и истраживачи пишу књиге под називом „Смрт Запада“, „Смрт Америке“ и слично, а такве књиге пише и помоћник два председника Америке.

  • Поменули сте стварање посебне православне цивилизације као алтернативе западном погледу на свет. Да ли је то ефикаснији начин парирања Америци од нуклеарног наоружања?

         Русија је као и цео православни свет сасвим другачија цивилизација. Ми смо се формирали на сасвим другим принципима, за разлику од Запада, имамо другачији карактер и перцепција света нам је другачија. То не приписујемо сами себи. О томе се говори и на Западу. Постоје један заборављени аутор и једна заборављена књига. То је немачки филозоф Валт Шубер који је 1938. објавио књигу „Европа и душа истока“. Под душом истока подразумевао је Русију. Он је супротставио Западну Европу и словенски свет, и рекао је следећу реченицу: Наредни векови припадају Словенима, јер је Запад поклонио човечанству технологију и систем државне управе, али га је лишио душе. А без душе човечанство не може да живи и да се развија. Цитираћу српског мислиоца, преподобног Јустина Поповића. Он је написао: „Својом „безгрешношћу“ и гордом самодовољношћу, Европски човек је себе осудио на смрт после које по закону људске логике нема васкрсења“. А Европу је претворио у огромно гробље.

         Због тога ми Словени православни живимо да бисмо дали могућност другим народима и цивилизацијама да се развијају. Цела историја Запада представља историју насилног уништавања других народа. Ми имамо различиту перцепцију света и различиту суштину, наша матрица је светост и исправност, односно честитост. На Западу је то насилност, корист и због тога су сви словенски руски историчари и филозофи словенски свет сматрали аутохтоном цивилизацијом. Због тога видимо да Запад који покреће светске процесе води човечанство у пропаст.

         Зато се Русија претвара у самобитан евроазијски центар. Русија не само ракетама већ и својом перцепцијом света у којој је очита жеља да се сви народи развијају без рата и насиља, постаје координатор духовних цивилизација које се разликују од западних. Нажалост, Русија 20. века ову улогу није извршавала.

         Сада се Русија окреће од Запада ка Истоку, обнављајући јединствени духовни простор православних народа и видимо да Русија почиње да се супротставља агресији и насиљу. То се види на примеру Сирије. И САД и Европа конкуришу између себе, али су солидарни у томе да буду диктатори или доминантни субјект у свету. То је организована цивилизација која има снажну војну силу за решавање циљева, уништавање супарника, подривање утицаја, освајање њихових ресурса. С друге стране, видимо процес формирања других светских етнокултурних цивилизација.

  • а ли стварањем Евроазијског савеза Русија потврђује своју месијанску улогу коју ужива у свести православног човека?

         Словенски свет је позван да извуче планету из катаклизме. Нико осим Русије неће моћи да заузме место лидера у свету, да буде његово духовно средиште. Са Индијом и Кином имамо нормалне односе, у исламском свету, ако се будемо понашали како ваља, мислим да ће односи бити грађени на пријатељској основи, а ту су и Латинска Америка, Африка, Афричка Унија. Русија заиста држи Азију и Европу. Мислим да ће они признати духовно цивилизацијско лидерство Русије. Јер погледајте величину територије највеће земље у свету, вертикалне и хоризонталне ресурсе Русије, интелектуални потенцијал код Словена, као божји дар, Николу Теслу, Ломоносова, Мендељејева... С друге стране, пред Русијом се налазе пројекти – северни морски пут, океански пут, пројекти изградње евроазијске железничке магистрале, који повезује Европу са Кином и целом Азијом, и други. Аве ово чини Русију језгром за консолидацију снага цивилизација које желе да живе на нови начин.

 

Евроазијски савез може бити главни конкурент Америци – из интервјуа Политици

Трећег светског рата неће бити, али САД више неће бити први центар светске моћи

  • САД подстицати сукобе да би поткопале економију Кине, да би у Кини изазвале социјалне потресе, да би поквариле односе Кине и Русије. Но, ако процес јачања Шангајске организације буде ишао брже, то ће натерати САД да се смире, јер неће више бити једини геополитички центар силе. Унутрашњу политику Обамине администрације одредиће надолазећа нова финансијско-економска криза
  • Ако НАТО нападне Сирију - односи између Русије и алијансе били би трајно прекинути, можда бисмо прогласили НАТО непријатељем, а могуће је да бисмо и Сирији пружили војну помоћ

 

  • Генерале, после победе Барака Обаме, куда иде Америка?

         САД ће се суочити са процесом промене геополитичке ситуације у свету, и то ће доста утицати на америчку спољну и унутрашњу политику. Ако се велики Евроазијски савез буде формирао и постане основни конкурент Америци у борби за утицај на светске процесе, онда ће САД морати да се спремају за улогу другог центра светске моћи. Хоће ли то ићи мирно или ће Обама тежити рату, видећемо. Многи амерички политичари, истраживачи и финансијери говоре о трећем светском рату. Ја не мислим тако и сматрам да трећег светског рата неће бити, али ће САД подстицати сукобе да би поткопале економију Кине, да би у Кини изазвале социјалне потресе, да би поквариле односе Кине и Русије. Но, ако процес јачања Шангајске организације буде ишао брже, то ће натерати САД да се смире, јер неће више бити једини геополитички центар силе. Унутрашњу политику Обамине администрације одредиће надолазећа нова финансијско-економска криза.

  • Садашњи ниво односа НАТО–Русија?

         Ја бих то назвао „дежурни режим на леру“. То је низак интензитет односа. После напада НАТО-а на Либију прошле године, нема активних односа између Русије и НАТО-а.

  • Шта ако НАТО нападне Сирију, односно ако директно војним снагама подржи сиријску опозицију? Како ће реаговати Москва?

         У том случају сви односи између Русије и НАТО-а били би трајно прекинути, можда бисмо прогласили НАТО непријатељем, а могуће је да бисмо и Сирији пружили војну помоћ.

 

Пажња Русије према Србији ће расти - из интервјуа Радио-телевизији Србије

Србија да одлучи хоће ли бити у ЕУ и НАТО или савезник Русије

Томислав Николић и Владимир Путин

  • Председник Путин изабрао један други вектор развоја Руске Федерације. Ако су раније приоритети наше политике били базирани на добрим односима са Америком и Европом, сада је најважније стварање Евроазијског савеза чији ће Русија бити геополитички центар
  • Промениће се политика Истока и мислим да ће ту важну улогу одиграти Шангајска организација за сарадњу, која ће се трансформисати у Евроазијатски савез. У њему ће, на моју велику радост, главне улоге играти Русија, Кина и Индија. У тај савез ће ући и Иран, Пакистан, Авганистан и Монголија. Биће то права алтернатива западном свету
  • У Сирији су се сударили исток и запад, али ја мислим да ће победити идеја истока. Русија је кроз позицију према Сирији започела националну борбу за своју самосталност - и унутрашњу и спољну

 

  • Господине Ивашов, да почнемо од најсвежијег догађаја на геополитичкој карти света. Америка је добила новог - старог председника. Како видите будуће односе Русије и Сједињених америчких држава?

         - Америка је добила новог - старог председника, али безбедносна и унутрашња политика се неће променити јер политику једне земље не одређује само њен председник, већ и токови светске политике. Кад је реч о нашим односима, мислим да ће се битно променити, делом због тога што је председник Путин изабрао један други вектор развоја Руске Федерације. Ако су раније приоритети наше политике били базирани на добрим односима са Америком и Европом, сада је најважније стварање Евроазијског савеза, чији ће Русија бити геополитички центар. Промениће се политика истока и мислим да ће ту важну улогу одиграти Шангајска организација за сарадњу, која ће се трансформисати у Евроазијатски савез. У њему ће, на моју велику радост, главне улоге играти Русија, Кина и Индија. У тај савез ће ући и Иран, Пакистан, Авганистан и Монголија. Биће то права алтернатива западном свету.

  • Регион Блиског истока је једно од светских жаришта, шта је по вашем мишљењу најбоље решење за ситуацију у Сирији, с обзиром на опречне ставове Америке и Русије?

         - Русија је двадесет година слушала политику Америке и играла у том ритму. Данас Русија демонстрира своју самосталност, а Сједињене државе су принуђене да се усаглашавју са политиком Русије, тим пре што тесно сарађујемо са Кином. Русија није допуштала бомбардовање и агресију упућену Сирији, а хуманитарним колонама текло је оружје. У Сирији су се сударили исток и запад, али ја мислим да ће победити идеја истока. Русија је кроз позицију према Сирији започела националну борбу за своју самосталност - и унутрашњу и спољну.

  • Где је Србија у том великом тенису, на терену са светским велесилама?

* Најпре желим да говорим о светској тенденцији, глобалној транснационалној сарадњи. Међутим, у томе главну реч води светска финансијска олигархија која свет претпоставља својим личним интересима и америчком долару. Али униполарни свет није могућ. Видимо да се утицај мањих држава смањује и да настају савези. Русија кроз стварање Евроазијског савеза заговара две матрице: једна је православна - словенска, а друга је евроазијска. У првом случају Балканске земље, пре свих Србија, веома су важне јер су нам духовни, културни и економски савезници. Зато ће пажња Русије према Србији да расте, али очекујем и да ће се Србија одлучити, хоће ли бити у Европској унији, у НАТО-у или ће бити партнер Русије.

(Напомена: у видео верзији интервјуа РТС-у се чује да Ивашов не каже „или ће бити партнер Русије“, већ каже „или ће бити савезник Русије или неутрална држава“).

 

Москва више не тражи савезника на Западу - из интервјуа Прес РС

После свих лутања, Русија се враћа Истоку, православном и словенском простору

  • БиХ није савез народа. Такав савез може имати само привремени карактер. Савез Републике Српске са словенским народима Русије, Украјине, Белорусије и, наравно, Србије је природан, а претпостављам да би се њему могле придружити Бугарска и Македонија и сви остали словенски народи
  • Русија је велика многонационална држава и пред њом је сада задатак да успостави Евроазијски савез. У том савезу постоје две матрице, једна је православно-словенска, а друга је евроазијска, односно руско-турска

         ПРЕДСЕДНИК Академије за геополитичке проблеме Руске Федерације и генерал-пуковник руске армије Леонид Ивашов тврди да је Босна и Херцеговина оваква каква је сада привремена појава.

         Наш саговорник истиче да је БиХ нека врста савезне државе, с тим да тај савез није добровољан и није природан, као што би то био случај са савезом Републике Српске и Србије.

         - Све што је конструисано Дејтонским мировним споразумом привремено је и нема никакву перспективу. По мом мишљењу, БиХ је неприродна коалиција која је створена да би се превазишле последице страшног рата који се водио на њеној територији - поручује Ивашов.

  • Ако је БиХ неприродан савез, шта би био природан?

         - Природан савез је савез православних народа, а БиХ није савез народа. Дакле, такав савез може имати само привремен карактер. Савез РС са словенским народима Русије, Украјине, Белорусије и, наравно, Србије је природан, а претпостављам да би се њему могле придружити Бугарска и Македонија и сви остали словенски народи. Они треба да траже заједничке основе за изградњу јединственог културног, духовног и економског простора.

  • Како оцењујете сарадњу Српске и Русије и да ли она може да се побољша?

         - Треба рећи да је Русија скоро 20 година тражила себи савезника на Западу, првенствено у САД и Западној Европи. Данас је председнику Путину савршено јасно да у Западној Европи и у Северној Америци савезника нема и не може бити. Зато се сада ми поново окрећемо Истоку, и својим старим, провереним, искреним савезницима по духовној блискости.

  • Шта то значи за Србе и Српску?

         - Данас је неопходно градити јединствен православни, словенски простор. Зато се Русија након свих колебања и различитих покушаја враћа православном словенском простору. Због тога треба очекивати да ће се у свим сферама, духовној, културној, друштвеној и економској, односи даље развијати и јачати.

  • Кад говорите о јединству словенских народа, да ли мислите само на православце или је могућ савез и са, на пример, Словенима који су другачије вероисповести?

         - Сарадња је могућа са свима. Русија је, на пример, велика многонационална држава и пред њом је сада задатак да успостави Евроазијски савез. У том савезу постоје две матрице, једна је православно-словенска, а друга је евроазијска, односно руско-турска. Истина, на нашем простору није било сурових ратова. Нажалост, ви сте на Балкану имали сукоб и са Хрватима и с муслиманима и зато кажем да је сарадња могућа, али искључиво на основу интереса.

  • Који су то интереси?

         - Најважнија је сарадња у области безбедности, да не би беснео криминал и да се не би ширио тероризам. Чвршћег духовног савеза не може бити.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари