Главни град Чеченије добија 400 метара високу „Ахматову кулу”
НОВО ЗДАЊЕ ЋЕ СИМБОЛИЗОВАТИ ЧЕЧЕНСКУ СРЕДЊЕВЕКОВНУ ВОЈНО-ОДБРАМБЕНУ КУЛУ
- Кула ће бити висока 365 метрара, док ће заједно са шиљком достићи 400 метара
- Имаће 80 спратова. У саставу комплекса биће и музеј Ахмата-Хаџи Кадирова, плус 100 станова високог комфора, хотел са 500 соба, панорамни ресторани са интернационалном кухињом, канцеларије, хелиодроми, фитнес-центри и базени
ПРЕДСЕДНИК Чеченске Републике Рамзан Кадиров има намеру да у њеном главном граду Грозном – у оквиру пројекта „Грозни-Сити-2” - сагради комплекс под називом „Ахметова кула”.
Идејни решење представили су главни архитекта фирме „Архитектон” из Москве Александар Зусик и главни конструктор Владимир Травуш.
Чеченија је република у саставу Руске Федерације, а ново здање ће симболизовати чеченску средњевековну војно-одбрамбену кулу. Биће високо 365 метрара, док ће заједно са шиљком достићи 400 метара.
Кула ће имати 80 спратова, а сваки ће имати 4,2 метра. У саставу комплекса биће и музеј Ахмата-Хаџи Кадирова, плус 100 станова високог комфора, хотел са 500 соба, панорамни ресторани са интернационалном кухињом, канцеларије, хелиодроми, фитнес центри и базени.
Укупна површина комплекса биће 19 хектара. Осим тога, Кадиров је предложио да се изгради велики базен на реци Сунжи дуж целог објекта „Грозни-Сити-2”. На тај начин ће се добити двоспратна река, истиче се у саопштењу на сајту председника Чеченије.
У доњем делу куле су холови висине 50 метара са четири посебна пролаза у хотел, апартмане, канцеларије и административни део.
На врху хола налази се прстенаста галерија са кружницом од 600 метара.
„У суштини, то је вертикални град. Кула ће објединити много градских функција. Током изградње овог објекта и пратеће производње биће отворено до 10.000 радних места. Мислимо да ће „Ахметова кула” бити достојан споменик Хаџи Ахмату”, истакао је Зусик.
Академик Владимир Травуш, члан Руске академије за архитектуру и грађевинске науке, веома је познат у свету. Он је један од аутора конструкције познатог Останкинског телевизијског торња, а извео техничке прорачуне и за све друге московске торњеве. Почев од Москва Ситија, Гаспромовог торња, Лахта-центра у Санкт Петербургу који је виши од 460 метара.