Буџет Русије добија додатни антикризни „амортизер”
ПУТИН НАЛОЖИО ВЛАДИ РФ ДА ЗА МОГУЋИ НОВИ УДАР КРИЗЕ СПРЕМИ ЈОШ 2,5 - 5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА
У ОКВИРУ традиционалног проглашења буџетског закона за наредне три године, председник Владимир Путин наложио је влади да разради додатне антикризне механизама за другу половину 2012. године.
За прво полугодиште 2012. влада је већ издвојила 200 милијарди рубаља у резервни фонд - за случај нестабилности на светским тржиштима.
Помоћник председника РФ, Елвира Набиулина, прецизирала је да Путин тражи да влада Дмитрија Медведева за друго полугодиште власт предвиди додатни `амортизер` од 100 до 200 милијарди рубаља (2,5 до 5 милијарди евра).
— Буџетска политика у 2012. години мора да предвиди ризике погоршања ситуације на светским тржиштима. У том случају би се укључио механизам резервног фонда. Могу да буду додатни расходи да се подрже социјална сфера и гране економије у случају погоршања ситуације у свету. Надамо се да до тога неће доћи, нагласила је Набиулина.
Руски председник је, иначе, у говору потврдио намеру да се државни буџет учини независнијим од текућих прихода, поготово од нафте и гаса.
— При планирању расхода федералног буџета не треба се ослањати на текуће или на прогнозиране котације, које се стално мењају, већ на фундаменталније показатеље. Зато при прављењу буџета за основу треба узети просечну цену нафте за протеклих пет година, при чему годишњи обрачунски период треба повећавати за још једну годину – напоменуо је Путин.
Кроз пет година руски буџет ће се обрачунавати полазећи од просечне цене нафте за десетогодишњи период. Уколико фактичка цена нафте буде већа од просечне, онда ће додатни приходи бити усмеравани у Резервни фонд, а у случају пада цене нафте - у буџет ће притицати средства управо из Резервног фонда у обиму изгубљених прихода.
При том је Путин предложио да се у закон унесе износ тог фонда да би се суперприходи усмеравали у Фонд националног благостања. За управљање тим фондовима и државним дугом биће формирана специјална Финансијска служба.
За трошење буџетских средстава Путин је предложио да се уведе лична одговорност за министре.
Руски председник је поставио циљ да се радикално повећа ефикасност коришћења средстава која држава издваја за образовање, здравство, социјалну заштиту и културу. Последња реформа у овој области је истакла принцип финансирања буџетских установа на основу рачуна да би их заинтересовала за резултате рада. Сада, према речима председника, треба обезбедити прелаз на ефикасне уговоре.
— Такав уговор треба да јасно одреди услове за плаћање рада и социјални пакет радника у зависности од квалитета и обима обављеног посла – објаснио је шеф руске државе.
— Увођење ефикасног уговора омогућиће да се повећа плата лекарима, научним сарадницима, предавачима, радницима установа културе и социјалне заштите.