Русија претекла Запад: У Казању почеле Фиџитал „Игре будућности“
ФИЏИТАЛ ЈЕ СПОЈ САЈБЕР-СПОРТА И КЛАСИЧНОГ СПОРТА - НАДМЕЋЕ СЕ 286 ЕКИПА ИЗ 107 ЗЕМАЉА
* Игре ће трајати до 3. марта. Наградни фонд је десет милиона долара. Овај износ се дели на 21 врсту такмичења на турниру
* Олимпијска шампионка и посланик у Државној Думи Светлана ЖУРОВА: «Мислим да ће Фиџитал прихватити у свету, немају куд. Ми смо јаки и у дигиталу и у спорту, а укрстили смо их и назвали – фиџитал. Веома много младих се баве компјутерима и углавном су престали да се баве спортом. А у Фиџиталу ће играти игрице и бавити се спортом. У фиџиталу се не може победити без добре спортске форме и тренинга. На «Играма будућности» одржати и турнир у сквошу. Допутовали су нам светски лидери у тој спортској дисциплини»
____________________________________________________________
Пише: Светлана ЛУКЈАНЧИКОВА
РУСИЈА прва у свету одржава фиџитал* турнир «Игре будућности» — такмичења се одржавају у посебној форми међу реалним такмичарима, али и међу екипама које играју исту и на конзоли или компјутеру.
Победник се одређује на основу броја поена.
Сајбер спорт који је активно ушао у живот савремених спортиста са правом добија међународни такмичарски статус и значај.
Русија је пионир у сличним такмичењима.
Казањ је дом за такмичаре из 107 држава. За учешће је аплицирало укупно 286 екипа.
Међу државама учесницима «Игара будућности» су Кина, Индија, државе Блиског Истока, ЗНД, као и Америке и Африке. Да буду у складу са трендом и не пропуштају слична такмичења одлучили су и спортисти из Француске, Немачке, Португалије, Исланда, Италије, Аустралије и Јужне Кореје. Чак ће амерички и канадски спортисти опробати своје снаге на фиџитал турниру.
Свечаном одтварању игара присуствовали су лидери многих држава: Александар Лукашенко (Белорусја), Касим-Жомарт Токајев (Казахстан), Шавкат Мирзијојев (Узбекистан), Емомали Рахмон (Таџикистан) и Садир Жапаров (Киргистан).
Пре свечане церемоноје отварања «Игара будућности» са председником Русије Владимиром Путином састали су се председник Киргистана Садир Жапаров, председник Казахстана Касим-Жомартом Токајев и председник Републике Српске Милорад Додик.
Казањ је дочекао делегације из 18 држава.
На челу кинеске делегације је заменик шефа државне управе за културу и спорт Џен Ђаншен.
Из Кубе је био министар спорта Освалдо Венто. Из Северне Кореје заменик министра спорта Кван Хјок. Из УАЕ – министар образовања Ахмед Белхул ал-Фаласи.
Индонезију је представљао министар за омладину и спорт Дито Ариотеџо, Авганистан – председник националног савета Олимпијског комитета Ахмадула Васик.
Наградни фонд «Игара будућности» је десет милиона долара.
Овај износ се дели на 21 врсту такмичења на турниру.
«Игре будућности» трајаће до 3. марта. Пренос се планира у 30 држава на 240 платформи укључујући и стриминге и друштвене мреже.
У Русији ће основна платформа за пренос бити друштвена мрежа VK.
Казањ је посетила и олимпијска шампионка и посланик у Државној Думи Светлана Журова.
Она је директно из Казања са Јужном службом новости и поделила своје утиске о новој врсти спорта и «Играма будућности».
«Ово је форма коју ми нудимо свету. Мислим да ће ово прихватити у свету, немају куд. А ми ћемо имати предност у односу на њих: ми смо јаки и у дигиталу и у спорту. Дакле, све смо то укрстили и назвали фиџитал. Они само треба да признају да смо све претекли, фиџитал је наш и ми смо у њему први» – говори саговорница ЈСН.
Журова је указала на важност ове спортске форме такмичења за омладину. Посебно за ону младу генерацију која није успела да оствари нека велика достигнућа и да се «још увек у доброј форми иако је кренула на студије».
Са «Играма будућности» њој се отварају нове могућности.
«Веома много младих се баве компјутерима и углавном су престали да се баве спортом – говори Журова и додаје: многи спортски радници су били забринутии да је све готово јер је сајбер спорт завладао свешћу омладине и она се не бави спортом. И овде се појављује оваква форма тако да више немају куд. Они ће играти игрице и бавиће се спортом. У фиџиталу се не може победити без добре спортске форме и тренинга. Наравно, у Русији ће се одржавати и друга спортска такмичења на која ће долазити многи спортисти из читавог света. На спортисте се врши огроман притисак који је без преседана у светској историји. Против многих земаља се користе сви могући механизми: ометања, застрашивања и претње спортистима. Ако не дође до измена у понашању доћи ће до хаоса. Ипак, све зависи од одлуке самих спортиста: чак су долазили и на Олимпијаду у Совјетски Савез. Узгред, у то време нико није био дисквалификован. Сад је иста ситуација. Знам да ће се на «Играма будућности» одржати и турнир у сквошу и да су нам допутовали светски лидери у тој спортској дисциплини».
*Фиџитал спорт је спајање сајбер спортских игра и њихових аналога физичких спортова.
Линк оригинала:
https://yugsn.ru/zurova-my-opiat-operedili-vsex-fidzital-nas-my-pervye