Путин и Шојгу предложили да Русија сагради пет нових великих градова – први ће се звати Спутњик
ЈЕДАН – СА ПРЕКО МИЛИОН СТАНОВНИКА – ТРЕБА БУДЕ ПОРЕД ВЛАДИВОСТОКА
* Министар одбране РФ Сергеј ШОЈГУ: „На пример, можемо изградити индустријски центар са атрактивном економијом и дугорочним потенцијалом раста који се може условно назвати „Бакар и електротехника“. Између Братска и Краснојарска. Ту постоје услови и за кластер "Алуминијумска долина“ са тежиштем на преради алуминијума“
* Нагласио је да нови градови треба да буду мамац не само за Русе који живе у бившим совјетским републикама и навео да перспективу имају и градови који никли у ширим регионима око Канска и Лесосибирска
_________________________________________________
ВЛАДИМИР Путин је иницирао велики програм модернизације руског Далеког истока.
Саставни део те иницијативе је подизање у Приморском крају потпуно новог града Спутник, плус – модернизација инфрастуктуре и услова живота у већ постојећим градовима.
У пројекат ће бити уложено више милијарди долара. Са намером да Далеки исток постане удобна и атрактивна територија - и за живот и за пословање.
Путин је са својом иницијативом наступио пред учесницима Источног економског форума, који је одржан (на острву Руски код Владивостока.
Нагласио је: „Овај пројекат је од огромног значаја и за наш Далеки исток и за Русију у целини. Ово је развојна перспектива не за деценије, већ за векове који долазе“.
Према речима председника РФ, Спутњик ће бити подигнут у близини Владивостока и имаће – преко милион становника.
Путин је подржао и идеју министра одбране РФ Сергеја Шојгуа да Русија у Сибиру изгради 3-5 потпуно нових градова са 300.000-500.000, па и милион становника.
Сам Шојгу је властиту иницијативу додатно конкретизовао.
Указао је да се нови градови могу се изградити између Братска и Краснојарска, као и у ширем региону око Канска и Лесосибирска.
Чак је био сасвим конкретан: „На пример, можемо изградити индустријски центар са атрактивном економијом и дугорочним потенцијалом раста који се може условно назвати „Бакар и електротехника“. Управо између Братска и Краснојарска. Ту постоје услови и за кластер "Алуминијумска долина“ са тежиштем на преради алуминијума“.
Према његовим речима, недалеко од Канска постоји потенцијал за хемијску производњу на бази угаља, а око Лесосибирска потенцијал за кластер „Дрво и грађевински материјали“.
Шпјгу је посебно истакао да нови руски градови треба да буду мамац за досељавање у Русију из бивших совјетских република и даље иностранства Руса и припадника осталих народа РФ.
Тим људима, нагласио је, треба дати велике парцеле обрадиве земље, најповољније могуће кредите за градњу кућа, финансијске подстицаје за рађање и подизање деце...
Економиста Василиј Колташов је изачунао да ће Спутњик коштати око 20 милијарди долара.
Он је уврене да ће све што је Путин имао у виду коштати стотине милијарди долара.
Као пример навео је Калифорнију чије је насељавање у другој половини 19. века било директно повезано са ширењем железничке мреже која је повезивала западну и источну обалу Сједињених Држава.