Изложба у Москви у част Рудолфа Абела који је `провалио` планове САД за бацање а-бомби на СССР

БИО ЈЕ УХАПШЕН 1957. А РАЗМЕЊЕН 1962. ЗА АМЕРИЧКОГ ПИЛОТА ФРЕНСИСА ПАУЕРСА

* Председник Руског историјског друштва Сергеј НАРИШКИН: „Вековну историју руске обавештајне службе исписало је неколико генерација совјетских и руских обавештајних официра. Посебно место међу њима припада Вилијаму Фишеру (Рудолфу Абелу), изванредном совјетском илегалном обавештајном агенту. Имао је тешку мисију – да створи и развије обавештајну мрежу која је имала задатак да прибави најважније стратешке, војно-стратешке и војно-политичке информације о плановима и Сједињених Држава     

___________________________________________________________

       ЧУВЕНИ совјетски обавештајац Вилијам Фишер (многима познатији као Рудолф Абел) успео је да у САД дође до драгоцених информација међу којима су били и подаци о атомском бомбардовању градова СССР, рекао је председник Руског историјског друштва Сергеј Наришкин на отварању изложбе посвећене овом обавештајном официру највише класе.

       „Вековну историју руске обавештајне службе исписало је неколико генерација совјетских и руских обавештајних официра. Посебно место међу њима припада Вилијаму Фишеру, изванредном совјетском илегалном обавештајном агенту. Имао је тешку мисију – да створи и развије обавештајну мрежу која је имала задатак да прибави најважније стратешке, војно-стратешке и војно-политичке информације о плановима и Сједињених Држава. О агресивним плановима против Совјетског Савеза, укључујући атомско бомбардовање градова Совјетског Савеза. Вилијам Фишер и његове колеге сјајно су изнели тај задатак“, рекао је Наришкин.

       Изложба је названа по Фишеровим речима из америчког затвора: „Сигуран сам да ћемо пре или касније бити заједно ...“.

       Њени посетиоци могу да виде и остала Фишерова писма из затвора, као и његове, личне ствари, документе, слике, цртеже и шпијунске фотографије.

       Наришкин је подсетио да је Фишер због издаје био 1957. године ухапшен.

        Суђење које је уследило било је једна од најгромогласнијих епизода хладног рата.

       Наришкин је посебно нагласио:

       „Фишер је у ову врсту битке ушао сам и из ње изашао непоражен, сачувавши част официра и бранећи интересе наше земље“.

Сергеј Наришкин

       Он је из затвора у Сједињеним Државама написао око 50 писама породици и пријатељима. Сва та писма, пуна патриотизма и бриге за СССР, су такође изложена на изложби.  

       Наришкин је навео да је СССР активно покушавао да врати Абела. То је реализовано 1962. године када је размењен за америчког пилота Френсиса Пауерса, чији је шпијунски авион оборен изнад Урала.

       Према његовим речима, Абел је до краја био ангажован као стручњак у совјетској обавештајној служби, а у слободно време је цртао и сликао.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари