Шпанију краљевска породица кошта 8 милиона евра, а Британце њихова – 103 милиона долара

ЛИХТЕНШТАЈН ПОНАРХИЈА НИШТА НЕ КОШТА, А МОНАКО 1.386 ДОЛАРА ПО СТАНОВНИКУ

* Гледано "по глави становника", кнежевска породица Монака највише кошта тамошње грађане по 1.386 долара годишње, а кнежевина Лиштенштајн их кошта најмање дословно нула новца. Између тих крајности су расходи за владајуће породице Луксембурга (19,30 долара "по глави"), Норвешке (9,20), Холандије (2,90), Данске (2,10), Велике Британије (1,60), Белгије (1,30), Шведске (0,70) и Шпаније (0,20 долара "по глави становника" годишње)

* Данска краљевска породица жели да изгледа "што је обичније могуће": деца похађају државне школе, а и деца и одрасли из владајуће породице често иду сами градом у куповину и школу, возећи се бициклима

_______________________________________________________________________

        ОД ДЕСЕТ главних краљевских породица у Европи, девет се за обављање својих дужности и даље финансира из државног буџета. Изузетак је Кнежевска кућа Лихтенштајна, која не добија новац пореских обвезника за подмиривање својих трошкова.

        Колико новца добија свака породица, зависи од закона и традиције у свакој од земаља: неке својим владаоцима дају паушални износ, а другде се финансирају из разних извора, што отежава поређење.

        У неким земљама бити рођак монарха довољно је да се неко квалификује за "пуно радно време", а другде се од браће и сестара краља или краљице очекује да нађу посао.

        Гледано "по глави становника", кнежевска породица Монака највише кошта тамошње грађане по 1.386 долара годишње, а кнежевина Лиштенштајн их кошта најмање дословно нула новца. Између тих крајности су расходи за владајуће породице Луксембурга (19,30 долара "по глави"), Норвешке (9,20), Холандије (2,90), Данске (2,10), Велике Британије (1,60), Белгије (1,30), Шведске (0,70) и Шпаније (0,20 долара "по глави становника" годишње).

        Британска краљевска породица једна је од највећих и најбогатијих, а и најскупља је у Европи. С "пуним радним временом" је, по званичној веб страници монархије, 16 одраслих и троје деце.

        Међутим, пошто су принц Хари и његова супруга Меган јануара одлучили да се осамостале и сами зарађују за себе, породица се смањила на 14 активних чланова.      

        Активности британске краљице и њене породице у великој мери се финансирају из државне апанаже која је 2018-19. године износила 82,2 милиона фунти (око 103 милиона долара). Та велика свота мора покрити и обнову Бакингхемске палате што је обиман, десетогодишњи подухват.

        Кнежевска породица Монака има четири пунолетна члана "с пуним радним временом".

        Та владарска кућа добила је 54,4 милиона долара 2020. године, по званичном буџету Кнежевине. Од тога, 14,6 милиона долара иде принцу, а остатак покрива трошкове администрације, особља и палате.

        Холандску краљевску породицу чини седморо одраслих и троје деце који се сматрају члановима "с пуним радним временом".

        Та породица је добила 44,4 милиона евра (49,2 милиона долара) за 2020. годину, по званичном вебсајту. Од тога, краљ добија 5,9 милиона евра (6,5 милиона долара).

        Седморо из норвешке краљевске породице, укључујући двоје деце, сматра се члановима "с пуним радним временом", по вебсајту монархије, преноси CNN.

        По званичним буџетским документима, владари Норвешке добили су 2019. године 433,9 милиона норвешких круна (48,7 милиона долара). Од тога је 1,4 милиона долара отишло краљу и краљици, а 1,1 милион долара престолонаследнику и принцези.

        Белгијска краљевска породица је 2018. године добила 14,6 милиона долара државног новца. Највећи део од тога, 12,9 милиона долара, био је за службене дужности краља Филипа: особље, трошкове краљевске палате у Бриселу, што је краљево радно место и дворца Лекен, службеног пребивалишта породице. Из одобрене своте државног новца се плаћају и комуналије, аутомобили и сви трошкови везани за службене активности.

 

        Поврх тога, краљ, његови родитељи и браћа и сестре примају годишње плате од око 350.000 долара. Краљеви родитељи су пензионисани, али присуствују неким догађајима. Бивши краљ има и годишњу пензију од милион долара.

        Данска краљевска породица жели да изгледа "што је обичније могуће": деца похађају државне школе, а и деца и одрасли из владајуће породице често иду сами градом у куповину и школу, возећи се бициклима.

        Само четири члана војводске породице Луксембурга раде као владајући званичници и за то добијају јавни новац. По буџетским документима Владе, та породица је 2019. године добила 11,8 милиона долара за све трошкове. Велики војвода је добио и плату од 312.000 долара.

        Четворо деце Великог војводе ради ван породице и само себе издржава.

        Краљевском породицом у Шведској се сматра седморо одраслих и двоје деце.

        Та породица је 2019. године добила 71 милион шведских круна (7,5 милиона долара) за трошкове краљевих службених обавеза, укључујући путне трошкове, особље и друге издатке, као и за Краљевску коњушницу.

        Шпанска краљевска породица је релативно мала, има их свега шесторо. Та породица је из буџета Шпаније за 2018. годину добила 7,9 милиона евра (8,8 милиона долара).

        За разлику од других европских монархија, Кнез Лихтенштајна има активну улогу у политици: предлаже законе, може дати помиловања и именовати судије. Ипак, његова власт долази с одговорношћу: по Уставу, може бити изложен гласању о поверењу ако то захтева већ свега 1.500 бирача, пише CNN.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари