Немци главни у тражењу формирања армије Европске уније
ШЕФ ИТАЛИЈАНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ: ЕУ МОРА ИМАТИ АРМИЈУ КОЈА ЋЕ ОДРЖАВАТИ РЕД И СПРЕЧАВАТИ СУКОБЕ
Манфред Вебер
* Шеф највеће посленичке групе у Европском парламенту Манфред ВЕБЕР: „Ко год погледа Вашингтон, мора да схвати да је Европа сама и да сада морамо да се самостално наоружамо... Дакле, сада морамо да направимо прве кораке ка европској војсци. Превише времена смо изгубили... Морамо да ојачамо сопствену одбрамбену индустрију"
* Немачка министарка спољних послова Аналена БЕРБОК: Потребно нам је јачање европских одбрамбених капацитета у светлу промена у политици САД. Европа мора да својим снагама брани властите интересе и вредности, укључујући проширење украјинске противваздушне одбране и снабдевање оружјем
______________________________________________________________
ШЕФ највеће фракције у Европском парламенту, Европске народне партије (ЕПП), Манфред Вебер, позвао је на „прве кораке ка стварању европске војске“.
Своју иницијативу је овако образложио у интервјуу медијској групи Funke:
„Ко год погледа Вашингтон, мора да схвати да је Европа сама и да сада морамо да се самостално наоружамо... Дакле, сада морамо да направимо прве кораке ка европској војсци. Превише времена смо изгубили... Морамо да ојачамо сопствену одбрамбену индустрију".
Воду на ту страну тера и немачка министарка спољних послова Аналена Бербок.
Потпуно отворено је позвала на хитне политичке мере и деблокирање у Бундестагу 3 милијарде евра помоћи Украјини за јачање безбедности у Европи.
Бербок инсистира и на предузимању хитних политичких мера за јачање безбедности у Европи.
Према њеним речима, Немачка мора да преузме иницијативу, упркос прелазном периоду за формирање нове владе у Берлину. Позвала је све „демократске снаге“ да помогну у доношењу брзих одлука у сарадњи са Француском, Британијом и Пољском.
Бербок је указала и на потребу јачања европских одбрамбених капацитета у светлу промена у политици САД. По њеном мишљењу, Европа мора да својим снагама брани властите интересе и вредности, укључујући проширење украјинске противваздушне одбране и снабдевање оружјем.
У ЕУ су се током протекле године изношена различита мишљења о могућности формирања заједничке европске војске.
Италијански министар спољних послова Антонио Тајани изјавио да ЕУ треба да створи сопствену војску која би одржавала мир и спречавала сукобе.
Бивши шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борел назвао је нереалним распуштање оружаних снага 27 држава чланица ЕУ како би се створила јединствена паневропска војска.
Washington Post је, позивајући се на изворе у дипломатским круговима, објавио да европски политичари очекују повлачење 20 хиљада америчких војника са Старог континента.