Кина има квантни компјутер који је десет милијарди пута бржи од Гуглове «Сикаморе»

АМЕРИКАНЦИ НА СВЕ НАЧИНЕ ТОРПЕДУЈУ КИНЕСКИ

Прототип кинеског квантног

супер суперкомпјутера

* Реакција из САД на ову вест требало би да је била приближно оваква: порасла је способност Пекинга да произведе много нових супер-ракета, борбених супер-ласера и ометача комуникација. Али, не: Америка тврди да кинески тоталитарни режим прави још један корак ка технолошкој супериорности ради подвргавања надзору својих грађана (а потом и читавог света)

Америка је сада веома болесна, ствари су тамо хаотичне, па стога погледајмо релативно мирну Велику Британију са њеним Лондоном који је међу рекордерима по броју надзорних камера по становнику. Daily Telegraph је објавио да Британци живе у земљи забрана и надзора, да их муче „здравствени фашисти“, да се сви прекршиоци закона и карантина уносе у ДНК базу, која је првобитно била створена за криминалце

* Исти лист је објавио да је британска влада од 1997. године увела три хиљаде нових забрана и да се кршење трећине тих забрана кажњава затвором. Да ли је зато „дигитални концентрациони логор“ многима важнији од поређења војних потенцијала? Да ли становнике Земље више брину могуће домаћи „окупатори“ него – страни?

_____________________________________________________________

       Аутор: Дмитриј КОСИРЕВ

       КИНЕСКИ научници су поносни јер су направили први квантни рачунар, тачније - његов прототип.

       Прави ће бити спреман тек за 15-20 година. Али, и кинески прототип је сто билиона пута бржи од данашњих суперкомпјутера. Рецимо, десет милијарди пута је бржи од «Сикаморе», хипермашине коју користи Google.

       Прва реакција из Сједињених Држава на ову вест – јер су САД геополитички ривал Кине - требало би да је била приближно оваква: порасла је способност Пекинга да произведе много нових супер-ракета, борбених супер-ласера и ометача комуникација. Али, не: Америка тврди да кинески тоталитарни режим прави још један корак ка технолошкој супериорности ради подвргавања својих грађана (а потом и читавог света) надзору путем паметних система за препознавање физиономија и праћење кретања људи.

       Овоме је придодато да Кина има режим који свим својим грађанима додељује (на основу резултата надзора) „социјалне оцене“, без којих не могу добити посао нити ући у воз. И још: замислите шта ће тај „дигитални концентрациони логор“ добити са новим супермоћним надзорним системима за обраду података.

       Дакле: застрашујућа слика.

       Много шта се може рећи о томе ко је измислио „дигитални концентрациони логор“. Добро, Америка је сада веома болесна, ствари су тамо хаотичне, па стога погледајмо релативно мирну Велику Британију са њеним Лондоном који је међу рекордерима по броју надзорних камера по становнику.

       Daily Telegraph је објавио да Британци живе у земљи забрана и надзора, да их муче „здравствени фашисти“, да се сви прекршиоци закона и карантина уносе у ДНК базу, која је првобитно била створена за криминалце. Да Британци не могу поседовати ни понија без пасоша са фотографијом (што подразумева и фотографију коња, наравно) нити ловити са псима.

"Sycamore" квантни компјутер Google

       Навео је да је британска влада увела три хиљаде нових забрана од 1997. године и да се кршење трећине тих забрана кажњава затвором.

       Можда концентрациони логор нису само камере и друга средства за праћење примене правила и забрана, већ - саме забране као такве. Тачније њихов очигледни вишак.

       Али, вратимо се Кини. Типичан амерички разговор о технологијама те земље сада изгледа овако: Пекинг има рачунарски центар који у једном дану може да обради више материјала него човек у години: снимци са камера, регистарских таблица, лица пролазника, њихових рута... Сто милиона фотографија у секунди...

       Али, шта ће се догодити тај центар буде лишен полупроводника из Сједињених Држава? Па... онда ће за неколико година (или раније) Кина пронаћи друге добављаче или ће сама направити још боље полупроводнике.

       Обратите пажњу на логику: кинеска супериорност је лоша јер ће тако ојачати земља универзалног надзора…

       Ово је пропаганда, испирање мозгова на глобалном нивоу - али зашто је пропаганда по овом питању препозната као важнија од оне која се бави војном моћи Кине?

       Да ли зато што је разговор о предстојећем „дигиталном концентрационом логору“ кључ за одређивање будућности човечанства и за стотине милиона људи важнији од поређења војних потенцијала?

       Чињеница је да су становници Земље данас више забринути поводом свог свакодневног живота код куће, него изгледима за некакве војне сукобе: домаћи „окупатори“ могу се показати страшнијим од страних.

       Морално и свако друго лидерство у будућем свету неће имати они који буду боље контролисали људе, већ они који им помогну да живе без контроле.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари