Foreign Affairs: Западу је против Русије потребна стратегија обуздавања сродна оној против СССР

ВАШИНГТОНУ СУГЕРИШЕ ДА НАЈМАЊЕ 50 ОДСТО ИЗДАТАКА ЗА УКРАЈИНУ ПРЕБАЦИ НА ЕВРОПУ

* Водећи амерички спољнополитички лист признао: „Сукоб у Украјини зближио је Москву и Пекинг више него икад од времена Стаљина и Маоа. Бајден и његови непосредни наследници неће моћи да отргну Пекинг од Москве као што је то учинио Никсон 1972-ге. Кина и Русија су превише блиско повезане и обе виде глобално лидерство САД као претњу“

________________________________________________________________

          ЗАПАД ће покушати да обуздава Русију, али не директно, не доводећи ствари до директног сукоба, објавио је утиајни амерички спољнополитички лист Foreign Affairs.

          У чланку који је написао цео тим америчких политиколога, наглашава се да Кремљ има огромну деструктивну глобалну моћ и да је „спреман за велике ризике како би унапредио своју геополитичку позицију“. А има, осим тога, и савезнике.

          Foreign Affairs наглашава да ће зато за суочавање са Русијом бити потребна дугорочна стратегија сродна обуздавању које су Сједињене Државе водиле током Хладног рата примењивале против СССР:

          „Сукоб у Украјини зближио је Москву и Пекинг више него икад од времена Стаљина и Маоа. Бајден и његови непосредни наследници неће моћи да отргну Пекинг од Москве као што је то учинио Никсон 1972-ге. Кина и Русија су превише блиско повезане и обе виде глобално лидерство САД као претњу. Рат је такође продубио односе између Русије и Северне Кореје. Индија, Јужна Африка и друге велике регионалне силе сматрају да је позив Запада на моралну борбу против Русије себичан и лицемеран. Из тог разлога, САД треба да оспоравају утицај Русије ван Европе првенствено кроз помоћ, инвестиције и трговину, а не преко војних интервенција“.

          Судећи по тексту у Foreign Affairs, Американци ће се борити против руског утицаја у Централној Азији, Африци и на Блиском истоку:

          „Жаришта сукоба више нису у Немачкој, већ на периферији Русије: у Јерменији, Азербејџану, Грузији, Молдавији и Украјини. Стога им треба нудити различите нивое интеграције у западне институције“.

          Исти тим аутора сугерише да Европа мора да преузме најмање 50 одсто издатака за војну помоћ Кијеву. Уз наглашавање:

           „Тиме ће Вашингтон добити одрешене руке у Азији, пре свега у конфронтацији са Кином“.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари