Европа ће правити космички рентгенски телескоп 100 пута осетљивији од постојећих

БИЋЕ ШИРОК 12 МЕТАРА И ТЕЖАК ОКО 5 ТОНА,

А КОШТАЋЕ ПРЕКО МИЛИЈАРДУ ЕВРА

  • Држаће „на оку“ галаксије и групе галаксија које су се формирале током неколико милијарди година након Великог праска

         ЕВРОПСКА космичка агенција одобрила је највећи пројекат у историји - израду рентгенског космичког телескопа, саопштава Spaceflight Now.

         Сателит-телескоп „Атхена“ (ATHENA) постаје космичка опсерваторија нове генерације, биће осетљивија и прецизнија стотину пута више од савремених рентгенских космичких телескопа.

         Скраћеница ATHENA дешифрује се као Advanced Telescope for High Energy Astrophysics - „Напредни телескоп за астрофизику високе енергије“.

         Циљ „Аthene“ биће изучавање космоса у рентгенском дијапазону, а који апсорбује земљина атмосфера што онемогућује посматрање са Земље.  

          „Аthenа“  ће вршити мониторинг галаксија и група галаксија које су се формирале током неколико милијарди година након Великог праска.

         Телескоп ће такође анализирати динамику формирања супермасивних црних рупа, узимајући у својим анализама у обзир егзопланете ради израде опширнијих карти космичких структура.

         Сателит-телескоп нове генерације биће широк 12 метара и тежак око 5 тона, док се цена коштања његове израде оцењује на више од милијарду евра.

         Процењује се да ће комитет за научне програме Европске космичке агенције коначно прихватити пројекат 2019. године, а да ће „Аthenа“ у експлоатацију бити пуштена 2028.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари