Цурење амонијака угрожава амерички сегмент Међународне свемирске станице
АСТРОНАУТИ ИЗ САД - БЕРИ ВИЛМОР И ТЕРИ ВЕСТИ - НАШЛИ УТОЧИШТЕ
У РУСКОМ ДЕЛУ МСС
- „Руски сегемент“ има све што је потребно за целу посаду за неколико месеци, а амерички Свемирски центар у Хјустону тренутно анализира податке о стању свог сегмента МСС и „важе“ - које мере предузети
ЕМИСИЈА штетних материја догодила се у америчком сегменту Међународне свемирске станице, речено је агенцији ТАСС у служби за информативну политику Роскосмоса (Федералне космичке агенције Русије).
„У америчком сегменту МСС око 11.44 по московском времену дошло је до емисије штетних материја из система за хлађење у атмосферу станице. У овом тренутку амерички сегмент МСС је изолован, посада је на безбедном и налази се у руском сегменту. Концентрација примеса у атмосфери руског сегмента МСС је у границама дозвољених вредности“ - казао је представник Роскосмоса.
„Према доступним подацима, у колу „Б“ система за хлађење америчког сегмента, у којем се као реагенс за хлађење користи амонијак, догодила се дехерметизација и, услед тога, дошло је до пада притиска. У систему је остала само трећина амонијака“ - испричао ТАСС-ов извор.
Подмосковски Центар за управљање летовима саопштио је да у руском сегменту МСС има довољно кисеоника, хране и воде за сву посаду.
„Све операције које су предвиђене за ту ситуацију су дефинисане и сада се изводе“ - казао је саговорник агенције.
Према подацима из доступних извора, у руском сегменту станице залихе за шесточлану посаду довољне су за неколико месеци.
У овом тренутку на МСС се налазе космонаути РФ Александар Самокутјајев, Антон Шкапљеров и Јелена Серова, Американци Бери Вилмор (командир посаде) и Тери Верст, као и астронаут Европске свемирске агенције Саманта Кристофорети.
„Безбедност посаде постигнута је захваљујући координираном и брзом деловању самих космонаута и астронаута, као и оперативних група за управљање у Москви и Хјустону.
Одлуке о даљим корацима у америчком сегменту треба да донесе америчка страна.
Свемирски центар у Хјустону тренутно анализира податке о стању америчког сегмента МСС“ - казао је начелник руског Центра за управљање летовима Максим Матјушин.