Америчка космичка LADEE спремна да полети на Месец

ИСТРАЖИВАЋЕ САСТАВ АТМОСФЕРЕ ЗЕМЉИНОГ ПРИРОДНОГ САТЕЛИТА

И ПРАШИНЕ КОЈА СЕ ФОРМИРАЛА УСЛЕД УДАРА АСТЕРОИДА

  • Орбитална опсерваторија има форму призме и са свом опремом тежи око 400 килограма. Њене соларне батерије нису померене у страну, као крила, већ су постављене на површину читавог корпуса
  • Пројекат коштао само 280 милиона долара, а први пут ће се веза са једном опсерваторијом остваривати помоћу ласерских технологија

         АМЕРИЧКИ стручњаци су успешно завршили припреме да слање у космос новог научног апарата који на Месечевој орбити треба да функционише више од 100 дана.

         „Све је спремно за лансирање“ - саопштила је NАSА.

         Апарат којем је дато име LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), па подсећа на енглеску реч „леди“, треба да стартује данас са острву Волопс (држава Вирџинија) на атлантској обали САД.

         Стартно окно је отворено 23:27 по локалном времену и трајаће само четири минуте.

         Ако се лансирање не деси из било којих разлога, онда ће покушај бити поновљен у наредна четири дана.

         Амерички научници кажу да је главни циљ предстојеће мисије изучавање Месечеве атмосфере, као и прашине на његовој површини. Међутим, посебност пројекта је у томе што ће се први пут веза са орбиталном опсерваторијом остваривати помоћу ласерских комуникационих технологија.

         „Информације које апарат добије захваљујући научним уређајима биће пренете на Земљу помоћу ласерских зрака. То ће нам омогућити да у јединици времена добијемо већи обим података него што је то било могуће радио-везом“ - објаснио је сарадник Центра за космичка полетања „Годард“ Дон Корнел.

         Пре овога, везу са Земљом помоћу ласереских технологија успешно је увежбавала екипа са Међународне космичке станице.

         Овог пута ће добре везе са „леди“ омогућити три специјална примопредајна комплекса. Два су саграђена на територији САД, док је један опремила Европска космичка агенција на острву Тенерифе у саставу Канарског архипелага.

         Амерички стручњаци су имали иновативни приступ у стварању саме орбиталне опсерваторије која има форму призме и са свом опремом тежи око 400 килограма. Њене соларне батерије нису померене у страну, као крила, већ су постављене на површину читавог корпуса. Осим тога, инжењери Истраживачког центра „Ејмс“ направили су за LADEE типски модул чија ће се конструкција користити у изградњи других апарата.

         Шеф пројекта, Џоан Салут, каже да је то омогућило да се смањи укупна вредност радова до 280 милиона долара. У овај износ улазе расходи лансирања помоћу новог ракетног носача „Минотаур-5“ за чију је производњу искоришћена тешка балистичка ракета „Пискипер“ коју су америчке оружане снаге користиле од 1986. до 2005. године.

         Путовање LADEE до Месеца трајаће 30 дана. При том ће опсерваторија два пута облетети Земљу по елипсастој орбити, постепено се приближавајући циљу.

         Још месец дана ће бити потребно за стабилизацију апарата у Месечевој орбити и успостављање са њим ласерске везе.

         Уколико све прође по плану, већ почетком новембра апарат, који је опремљен неутронским и ултраљубичастим спектрометрима, почеће пренос прве информације о саставу атмосфере земљиног природног сателита и присуству Месечеве прашине која се формирала због пада астероида.

         Како је истакао помоћник директора NАSА за научна питања, Џон Грансфелд, ови подаци ће омогућити да се учини још један корак у изучавању еволуције Сунчевог система и биће важна помоћ у организовању будућих космичких мисија , укључујући и пилотирајуће летове на Месец.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари