Пентагон жели да напада ројевима беспилотних летелица, Русија тврди да већ има - противоружје
ВЕЋ БИ ПОВЕЋАО БРОЈ ДРОНОВА ДА НЕМА ПРОБЛЕМ СА НЕДОВОЉНИМ БРОЈЕМ „НАВИГАТОРА”
- Шеф одсека за летелице на даљинско управљање Ратног ваздухопловства САД Брендон БЕЈКЕР: „Онима који су читали „Ендерову игру“ је јасно да је у њој један човек у стању да одједном управља већим бројем платформи једном руком. Не мислим да је то нереално када је у питању наша будућност“
- Руска корпорација ОПК саопштила: „Оно не уништава дронове физички, не ствара сметње, већ гарантовано онеспособљава електронску опрему, претварајући дрон у бескорисно парче метала и пластике“
АМЕРИЧКО Ратно ваздухопловство жели да управља ројем беспилотних летелица као у научној фантастици
У научнофантастичној књизи „Ендерова игра“ Орсона Скота Карда главни лик управља хиљадама авиона покретом руке, а сада Ратно ваздухопловство САД жели да добије такве могућности ради управљања ројем беспилотних летелица, изјавио је шеф одсека за летелице на даљинско управљање Ратног ваздухопловства САД Брендон Бејкер.
Технологије вештачке интелигенције се приближавају тачки када беспилотним летелицама више неће бити потребни навигатори, изјавио је он.
„Потребан ми је начин да истовремено управљам већим бројем беспилотних летелица“ – цитира га Defense News.
„Онима који су читали „Ендерову игру“ је јасно да је у њој један човек у стању да одједном управља већим бројем платформи једном руком. Не мислим да је то нереално када је у питању наша будућност“ – изјавио је Бејкер, истакавши да ће то бити важно с аспекта радних ресурса у РВ САД.
По његовим речима, РВ намерава да пређе са система обичних земаљских станица, из којих може да се управља једном летелицом, на места за командовање и контролу, из којих би могло да се истовремено управља великим бројем дронова.
Он је открио да његова служба сарађује са комерцијалном индустријом, нарочито са компанијама за производњу видео-игара.
Бејкер је истакао да би беспилотне летелице могли да контролишу један или два човека: командант мисије, који усмерава дронове, као и његов потчињени, који прати стање бесиплотних летелица, решавајући проблеме са системима у случају потребе.
У будућности, сматра Бејкер, ти дронови би могли да добију способност да осећају окружење и доносе одлуке, ослањајући се на податке које добијају. Ипак, планира се да одлука о ваздушним ударима остане у надлежности човека.
Раније је руска корпорација ОПК саопштила да Русија већ поседује оружје против америчког роја беспилотних летелица: „Оно не уништава дронове физички, не ствара сметње, већ гарантовано онеспособљава електронску опрему, претварајући дрон у бескорисно парче метала и пластике“.
У јуну 2015. године медији су јавили да Пентагон жели да повећа број летова беспилотних летелица, али да ће крајњи број морати да се смањи, пошто нема довољно навигатора. Истицало се да они понекад морају да раде по 12 сати шест дана недељно. Притом, по тврдњама извора, многи навигатори су се нервирали због сталних убистава, нарочито када цивили или снаге коалиције доспеју под удар ракета.
Медији су јављали да навигатори америчких дронова масовно дају оставке.
У агвусту је америчка компанија General Atomics потписала уговор са националним Ратним ваздухопловством о производњи извиђачко-ударних беспилотних летелица MQ-9 Reaper, чија се вредност процењује на преко 370 милиона долара.