Пентагон у наоружање уводи ласерске и електромагнетне топове и „зраке бола”
АМЕРИКАНЦИ НАМЕРАВАЈУ ДА ЕЛЕКТРОМАГНЕТНЕ ТОПОВЕ УГРАДЕ У СВОЈ СИСТЕМ ПВО
- „Зраци бола” спадају у класу оружја несмртоносног дејства. Чине га микроталасни емитер и антена који се постављају на шасију оклопних возила HMMWV. Уколико такав зрак погоди човека – 83 одсто његове енергије апсорбује кожа, а жртва то осећа као опекотину и, по правилу, настоји да побегне
- Недавно су амерички војни званичници саопштили да ће електромагнетни топови бити инсталирани можда и на носаче авиона и да ће бити у стању да уништавају статичне циљеве на растојањима 40-8о километара
АМЕРИЧКА војна команда за специјалне операције одлучила је да на своје тешке авионе за ватрену подршку AC-130J Ghostrider постави борбене ласере и системе познате као „зрак бола”.
Ти системи направљени су на бази моћних микроталасних извора зрачења. Биће инсталирани на модернизованим верзијама Block 60, а ласерско и микроталасно оружје неће добити сви AC-130J.
Овако опремљени авиони појавиће се у наредних пет година. Ласерско оружје ће им служити за заштиту од различитих типова ракета, а такође за уништавање аутомобила, чамаца, мањих летелица и система везе.
„Зраци бола” ће се примењивати за растеривање гомила људи или против појединаца.
Истраживачки радови у оквирима пројекта опремања Ghostrider ласерима и микроталасним оружјем увелико трају.
„Зраци бола” спадају у класу оружја несмртоносног дејства. Чине га микроталасни емитер и антена који се постављају на шасију оклопних возила HMMWV.
Уколико такав зрак погоди човека – 83 одсто његове енергије апсорбује кожа, а жртва то осећа као опекотину и, по правилу, настоји да побегне.
Овакви зраци нису у стању да проникну у човекову кожу дубље од 0,4 милиметра. Поређења ради, зраци обичне микроталасне пећнице могу да продру у човеково тело и на дубину до 17 милиметара. Међутим, „зраци бола” људску кожу тренутно загревају до 44 степена С. Као што се зна, опекотине првог степена настају при температурама од 51, а другог до 58 степени С.
Данас је такође објављено да Пентагон размишља о укључивању електромагнетног топа у свој систем ПВО.
Овакав топ први пут треба да буде примењен наредне године на једном америчком ратном броду.
Генерал Нил Тергуд, у чијој надлежности су ракетни и космички програми наоружања, изјавио је да Ратна морнарица САД и Пентагон заједно раде на примени електромагнетског топа у системима ПВО. Досад су Американци говорили само о плановима примене таквих топова против надземних и надводних циљева.
Контраадмирал Брајант Фулер указао је да ће ефикасност употребе електромагнетних топова бити повећана „чим армија САД научи да управља хиперсоничним пројектилима уз помоћ система сателитске навигације GPS”.
Недавно су амерички војни званичници саопштили да ће електромагнетни топови бити инсталирани можда и на носаче авиона и да ће, у сваком случају, бити у стању да уништавају статичне циљеве на растојањима 40-8о километара.
Пројектили којима ће гађати овакви топови за убрзавање користиће електромагнетну енергију.