Америчке подморнице постају три пута моћније - носиће по 40 уместо по 12 „томахавка”

АМЕРИКАНЦИ ЖЕЛЕ ДА ИМАЈУ НАЈСМРТОНОСНИЈУ ПОДВОДНУ ФЛОТУ – УЛОЖИЋЕ У ЊУ $48 МИЛИЈАРДИ  

  • Амерички вишенаменски ловац F-35 неће бити најбржи, неће имати најбоље маневарске способности нити наоружање, пошто га по тим показатељима значајно превазилазе авиони садашње, па чак и претходних генерација. Али, Пентагон је уверен да он има неколико изузетно важних предности: малу уочљивост и систем сензора који му омогућава да изводи нападе, а да при томе остане ван домета обичних ловаца
  • За Пентагон је конструисање стратешког ударног бомбардера (LRS-B) у предстојећој деценији изузетно важно јер ће омогућити да се створи претња за циљеве који се налазе у дубини руске територије.
  • Програм LRS-B је строго поверљив, и против њега протестују многи, а о њега се очекује да пробија најгушће системе противваздушне одбране — чак и оне који користе нискофреквентне радаре. То значи да ће нови бомбардер највероватније имати шему „летеће крило”, као и нека средства за вођење електронске борбе и сајбер рата, како би ослепљивао радаре који „виде” авион упркос његовој малој уочљивости

         Пише: Дејв МАЏУМДАР, уредник The National Interest за војна питања.

         ВИСОКИ функционери америчких министарстава одбране и спољних послова све чешће говоре о јачању Русије и о претњи коју би она могла да представља за Европу.

         У последње две године Русија изводи агресивна дејства у Украјини и интензивира патролирање својом бомбардерском авијацијом и подводном флотом. Руководиоци НАТО, као нпр. командант поморских снага алијансе вицеадмирал Краљевске ратне морнарице Клајв Џонстон, указују на незабележену активност руских подморница у северном делу Атлантског океана.

         Москва повећава војну групацију у Калињинградској области. А шта као одговор на то ради НАТО?

         Ево пет оружја НАТО које ће алијанса користити за обуздавање руске агресије у Европи.

         Подморнице класе „Вирџинија”

         Иако Русија улаже велика средства у производњу нових, веома модерних подморница, Ратна морнарица САД и њихове ударне нуклеарне подморнице „Вирџинија” још увек газдују у водама Атлантика. Треба истаћи да ће се групација тих подморница у саставу Ратне морнарице САД повећавати и модернизовати.

         Министар одбране Еш Картер изјавио је да ће у последњем војном буџету у те сврхе у 2017. години бити издвојено 8,1, а у следећих пет година 40 милијарди долара, захваљујући чему ће САД имати „најсмртоноснију” подводну флоту на свету.

         „Ради се не само о набавци девет најсавременијих ударних нуклеарних подморница „Вирџинија” у наредних пет година, већ и о додатном наоружавању активних подморница. На тај начин ће се ударни потенцијал сваке подморнице утростручити — са 12 ракета „Томахавк” на 40”.

         Ударни вишенаменски ловац F-35

         Пробијање рокова за прављење вишенаменског ударног ловца F-35 компаније Lockheed износи неколико година, конструктори се суочавају са много техничких проблема, трошкови су значајно већи од планираних, а карактеристике машине нису у складу са обећаним. И упркос томе, тај нови невидљиви авион би могао да постане страшно оружје.

         F-35 неће бити најбржи, неће имати најбоље маневарске способности нити наоружање, пошто га по тим показатељима значајно превазилазе авиони садашње, па чак и претходних генерација. Али, он има неколико изузетно важних предности.

         У њих спадају његова мала уочљивост и систем сензора који му омогућава да изводи нападе, а да при томе остане ван домета обичних ловаца, а такође да прикупља детаљне обавештајне податке. Осим тога, F-35 је опремљен моћним борбеним електронским системима, који би требало да буду веома корисни.

         Пошто је документација за функционалне захтеве за тај авион састављана крајем хладног рата, F-35 је далеко од идеалног када је у питању решавање задатака у условима ултрамодерних претњи које долазе од Русије и Кине. Као такав, F-35 није савршен авион, а можда и не толико добар, али управо је у ту машину Америка решила да уложи своја средства – видеће се да ли ће то бити добро или лоше. Амерички конструктори и њихове колеге из савезничких земаља мораће да учине ловца функционалним, и то функционалним у европским условима.

         Стратешки ударни бомбардер

         Пошто Русија постиже значајне резултате у прављењу система ПВО, нарочито када су у питању нискофреквентни радари, који су у стању да прате невидљиве авионе, конструисање стратешког ударног бомбардера (LRS-B) у предстојећој деценији је изузетно важна мера, која ће омогућити да се створи претња за циљеве који се налазе у дубини руске територије.

         Програм LRS-B је строго поверљив, и против њега протестују многи. Међу захтевима овом бомбрдеру јесте способност да пробија најгушће системе противваздушне одбране — чак и оне који користе нискофреквентне радаре. То значи да ће нови бомбардер највероватније имати шему „летеће крило”, као и нека средства за вођење електронске борбе и сајбер рата, како би ослепљивао радаре који „виде” авион упркос његовој малој уочљивости.

          Леопард 2

         „Леопард 2А7” је последњи из дугачког родослова немачких тенкова, који почиње од минијатурног Panzerkampfwagen I. Он ће и надаље чинити основу Бундесвера и армија других земаља НАТО.

         „Леопард 2” је почео да се користи у армијама 1979. године, али је временом модернизован дужим топом L55, који има знатно боље карактеристике за борбу против тешко оклопљених

тенкова противника.

          Један од недостатака „Леопарда 2” је у томе што Немачка одбија да у тенковској муницији користи осиромашени уранијум. То значи да Бундесвер мора да тражи алтернативне материјале.

          Немачка тенковска муниција се прави од волфрама, због чега су њене карактеристике лошије од карактеристика муниције за пробијање оклопа с одбацивим носачем и осиромашеним уранијумом америчке армије, као што су M829A3 и напредна M829E4 (она ће добити назив А4 када почне да се испоручује војсци).

         Због недостатака муниције од волфрама, Бундесвер сумња да ће његова муниција за пробијање оклопа моћи да пробија оклоп последњих руских тенкова. Може да се испостави да немачка муниција неће имати довољно кинетичке енергије за гарантовано пробијање оклопа Т-80, Т-90, као и новог тенка Т-14 „Армата”.

         Једна од могућих варијанти за Немце је да испитају и сертификују америчку муницију типа M829, или да направе своју муницију са одбацивим носачем и осиромашеним уранијумом. Међутим, на том путу ће морати да се савладају политичке и техничке препреке. Као прво, у Немачкој постоји снажан политички отпор против прављења муниције с осиромашеним уранијумом. Као друго, америчку муницију ће бити теко користити јер се она производи са веома уским толеранцијама   — и нејасно је да ли ће M829 одговарати дужој цеви L55 на најновијим верзијама „Леопарда 2”.

         Хеликоптер AH-64 Apache компаније Boeing

          Јуришни хеликоптер AH-64 Apache компаније Boeing почео је да се користи 1986. године као средство за оружање отпора очекиваној совјетској офанзиви кроз Фулдски коридор у центру данашње Немачке. Током рата у персијском заливу 1991. године он се доказао као ефикасан „убица тенкова”, пошто је успео да нанесе велике губитке ирачким снагама.

         Од тада је „Апач” преживео много модернизација, добијајући све савршеније инструменте за откривање противника и наоружање.

         Као и његови претходници, последњи модели „Апача” могу да носе 16 противтенковских ракета Hellfire. То је довољно да се једним плотуном уништи цела тенковска чета.

         Последњих година машина се користи углавном за борбу против терориста

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари