Мекејн назвао скандалом и трагедијом пројекат у који је Пентагон уложио $1,5 билион
НАВЕО ЦЕО НИЗ ОЗБИЉНИХ НЕДОСТАТАКА НЕСУЂЕНОГ АМЕРИЧКОГ СУПЕРЛОВЦА-БОМБАРДЕРА
Џон Мекејн указује на недостатке F-35
- Председник комитета Сената САД за оружане снаге оценио: „Рад на F-35 траје већ дуже од 15 година! Сума потрошена на тај пројекат већ се удвостручила, у поређењу са оним што је за пројекат првобитно тражено“
ШЕФ комитета Сената САД за оружане снаге - Џон Мекејн, који је један од главних јастребова америчке политике - оштро је критиковао програм производње „једва приметног“ ловца-бомбардера пете генерације Lockheed Martin F-35.
„Резултати које имамо са F-35 - рекао је Мекејн - истовремено су скандал и трагедија. И по утрошеном новцу, и по роковима, и по квалитету“.
Додатно је нагласио: „Рад на F-35 траје већ дуже од 15 година! Сума потрошена на тај пројекат већ се удвостручила, у поређењу са оним што је за пројекат првобитно тражено“.
Мекејн је навео и да је првобитно било планирано да САД произведу преко 1.000 авиона F-35, за своје потребе и извоз. И подсетио: да је план био да се толико произведе до краја 2016-те, а да је заиста изграђено само 179.
Мекејн је посебно указао: „То се негативно одразило на борбену способност свих родова наше војске.
Према његовим речима, због буџетских проблема САД, као и скупоће тих ратних авиона, они ће се испоручивати америчким оружаним снагама све до 2040. - када ће већ бити застарели.
Мекејн се није устручавао ни да подсети на недостатке које тај несуђени суперавион има:
„Постоје проблеми са његовим софтвером и нестабилношћу радара. Постоје и недостаци у функционисању његових сензора и довода горива. Мотор му није довољно поуздан, могуће је да је рањив пред сајбер-нападима. Морали смо да ограничимо тежину пилота“.
Мекејн је упозорио: да се F-35 већ неколико година производе, а да тестирања тог авиона нису још завршена.
Додао је да су три верзије тог авиона фактички - три различита модела авиона и да сваки од њих треба даље развијати и финансирати одвојено.
Мекејн је подвукао да Конгрес САД неће дозволити да уђу у употребу модели који треба да замене „основни F-35“ - све док он не покаже „поузданост“.
Пентагон има нмеру да потроши до 400 милијарди долара на куповину 2.500 авиона F-35.
Наредне године ће купити 63 и за њих платити преко 8 милијарди долара.
Пројекат Lockheed Martin F-35 Lightning II већ је САД коштао око 1,5 билион долара.
То је најскупљи пројекат у историји америчког наоружања.