Картер у Сенату САД: Русија је први глобални изазов за америчку безбедност
ПЕНТАГОН ИСТОВРЕМЕНО ТВРДИ: НЕ ЖЕЛИМО ДА ОД РУСИЈЕ ПРАВИМО НЕПРИЈАТЕЉА...
- Министар одбране САД је у сенатском комитету за оружане снаге Русију и Кину апострофирао и као „супарнике који већ имају развијене и настављају да развијају војне системе који имају за циљ да доведу у питање предности САД у неким сферама“
- Пентагона је управо пласирао своју „Изјаву о позицији Министарства одбране за 2017. годину: оријентишемо се на перспективу, инвестирамо у будућност“. У том документу се наглашава: У Сирији Русија сипа уље на ватру грађанског рата. Највише ипак забрињава што Москва звецка нуклеарном сабљом чиме доводи у питање приврженост свог руководства стратешкој стабилности. САД су спремне за обуздавање Русије, а ако буде потребно - и за победу, у конфликту са коришћењем савремених класичних средстава
МИНИСТАР одбране САД Ештон Картер назвао је Русију првим глобалним изазовом за америчку безбедност.
Учинио је то за време слушања у комитету за оружане снаге Сената САД посвећеног војном буџету за финансијску 2017-ту годину. А међу остале „глобалне изазове“ сврстао је Кину, Северну Кореју, ран и тероризам.
Наравно, сенаторима је одмах предочио да „глобални изазови“ морају бити посебно урачунати у војни буџет.
Картер је Русију и Кину апострофирао и као „супарнике који већ имају развијене и настављају да развијају војне системе који имају за циљ да доведу у питање предности САД у неким сферама“.
У наставку је одмах додао: „Данашња ситуација у области безбедности веома се разликује од свега што смо имали прилике да гледамо током протеклих 25 година. Данашња ситуација изискује нове инвестиције и нова дејства“.
Пентагон од Конгреса САД тражи 582,7 милијарди долара, а као најминималнију суму је означио - $523,9 милијарди. Од тога, 58,8 милијарди долара за „операције у иностранству“.
Амерички војни врх је последњих месеци упорно тврдио да САД морају обезбедити „моћан и избалансиран одговор на руски агресију у Источној Европи и у целом свету“.
Портпарол Копнених снага САД Патрик Марфи изјавио је да је буџет Пентагона за 2017-ту годину „минимално адекватан“.
Пре Картеровог доласка у Сенат, појавио се нови извештај Пентагона (са Картеровим потписом) у којем се наглашава да САД не теже ни хладном ни „врелом“ рату са Русијом:
„Не желимо да од Русије направимо непријатеља, чак и ако она можда на нас тако гледа“.
Сам извештај је објављен под насловом „Изјава о позицији Министарства одбране за 2017. годину: оријентишемо се на перспективу, инвестирамо у будућност“. Садржи пододељак „Чврст и избалансиран стратешки приступ обуздавању Русије“.
Тај пододељак почиње оваквом пропагандистичком оптужбом на рачун Москве: „Русија последњих година, изгледа, подрива принципијелни међународни поредак који нам је дуго и верно служио, и нама и нашим пријатељима и савезницима, а и међународној заједници и самој Русији“.
Овоме се, сасвим логично, одмах придодаје: „Русија у Европи наставља да крши суверенитет Украјине, Грузије и Молдавије, а тежи и активном застрашивању својих балтичких суседа. У Сирији Русија сипа уље на ватру грађанског рата. Највише ипак забрињава што Москва звецка нуклеарном сабљом чиме доводи у питање приврженост свог руководства стратешкој стабилности“.
Аутори извештаја на више места подвлаче да су САД спремне за „обуздавање Русије, а ако буде потребно - и за победу“ у конфликту са коришћењем савремених класичних средстава.
За „обуздавање Русије“ - по њиховој процени - кључно је да се улаже у „нове беспилотне системе“, да се јачају ПВО и ПРО надземног базирања, да се развијају „нови противбродски системи великог домета“ и далеколетни ударни бомбардери и да се приведу крају пројекти електромагнетног топа на трачницама, борбених ласера и системи за за електронско ратовање, на земљи и у космосу.