Будући председник САД већ упозорен: да мора почети наоружавање против Русије и Кине
ТРАЖИ СЕ ДА СЕ ВОЈНИ ТРОШКОВИ ХИТНО ПОДИГНУ НА НАЈМАЊЕ 4 ОДСТО БДП
Америчка ваздухопловна база на острву Гуам
- СЛАБЉЕЊЕ: Америчка Ратна морнарица сада располаже са 282 брода у поређењу са 451 бродом крајем Хладног рата. У периоду између 1975. и 1990. - америчка војска набавила 2.083 артиљеријских оруђа, тенкова и других оклопних возила, а у наредних 15 година – само 334. Број набављених ловаца и јуришних авиона у истим периодима износи 349 наспрам 68
- Конзервативни Институт америчког предузетништва сугерише Белој кући и Пентагону због кинеске претње стално држе два америчка носача авиона са пратећим бродовима поред обала Југоисточне Азије и да створе више заједничких војних база с америчким савезницима
КОНЗЕРВАТИВНИ Институт америчког предузетништва – који фигурира као недржавни и независни - објавио је извештај у којем је позвао на значајно повећање војних расхода, како би се обезбедила могућност обуздавања противника који јачају, између осталих - Русије.
Према том извештају, војна моћ САД значајно се смањила од времена хладног рата. Бројност армије америчке земље смањила се са 535 хиљада људи 1991. године на 450 хиљада током владавине Обамине администрације
Америчка Ратна морнарица сада располаже са 282 брода у поређењу са 451 бродом крајем хладног рата, наводиThe Washington Free Beacon.
Америчка војска још увек користи ловце, подморнице, тенкове и другу технику коју је углавном набавила Реганова администрација 1980-тих година.
У периоду између 1975. и 1990. године америчка војска је набавила 2.083 артиљеријских оруђа, тенка и других оклопних возила, а у наредних 15 година – само 334. Број набављених ловаца и јуришних авиона у истим периодима износи 349 наспрам 68.
При том, почетком 21. века Пентагон је нагло повећао број војних операција, користећи у њима стару војну технику, која се значајно похабала до данас, а повећали су се и трошкови њеног одржавања.
„Почевши од 1945. Године, америчка војна моћ је била константа светске политике. Наш следећи врховни командант треба да обнови војну моћ САД” - наводи се у извештају.
Аутори документа предлажу да се на националну одбрану годишње троши најмање четири одсто БДП земље. Такав предлог захтева укидање одлуке Конгреса о смањењу америчког војног буџета за око 1 билион долара у наредним годинама.
Према постојећем плану у САД, војни расходи до 2019. године треба да буду смањени на 2,9 одсто БДП.
Повећање трошкова на армију и флоту допринеће обуздавању растућих могућности противника САД, од којих су главни, по мишљењу аутора извештаја, Русија, Кина и Исламска држава.
У случају повећања бројности и бојевих могућности, војска САД би могла да се позабави истовременим обуздавањем та три „агресора”, како су они названи у извештају.
За обуздавање Русије потребно је разместити две бригаде у Пољској и одржавати редовне војне вежбе у Балтичком региону. Као рецепт за кинеску претњу предлаже се обезбеђивање сталног присуства два америчка носача авиона са пратећим бродовима поред обала Југоисточне Азије и стварање више заједничких војних база с америчким савезницима.
За одбијање претње Исламске државе и слабљење утицаја Ирана - Американци, по мишљењу аутора извештаја, треба да у наредним годинама пошаљу на Блиски Исток 20-50 хиљада војника.