Бела кућа тражи од Конгреса САД да одобри производњу нове крстареће ракете ваздух-земља

НОСИЋЕ ИХ СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ, А САМО СУ ДЕО МОДЕРНИЗАЦИЈЕ НУКЛЕАРНОГ АРСЕНАЛА САД

  • Роуз ГОТЕМИЛЕР: „Русија је већ направила своју крстарећу ракету нове генерације ,ваздух-земља’ КН-102 (ознака NATO) с нуклеарном бојевом главом и користи њену варијанту с обичном бојевом главом КН-101 у Сирији“
  • Помоћник министра одбране САД за стратешко планирање - Роберт ШЕР: Наша нова крстарећа ракета великог домета, која се лансира ван зоне домашаја ПРО, неће захтевати прављење нове нуклеарне бојеве главе. Користиће бојеву главу са крстареће ракете коју већ користи наше Ратно ваздухопловство

        АДМИНИСТРАЦИЈА Барака Обаме залаже се за прављење нове крстареће ракете с нуклеарном бојевом главом која би се лансирала из ваздуха и предлаже Конгресу да одобри тај пројекат који ће постати део широког програма модернизације америчког нуклеарног арсенала.

        Ово су на слушањима у Сенату изјавили опуномоћени представници Стејт департмана, Пентагона и Комитета начелника штабова Оружаних снага САД.

        Прављење такве ракете „неће довести до кршења обавеза САД из Споразума о смањивању стратешког наоружања потписаног са Русијом“ а допринеће очувању стратешке стабилности у свету, истакла је заменица државног секретара за контролу наоружања и међународне безбедности Роуз Готемилер.

        Она је појаснила да Вашингтона сматра да појављивање нове крстареће ракете „не би требало да изазове нову трку у наоружању“ са Москвом, пошто и она већ спроводи сопствени програм модернизација нуклеарног наоружања, независно од америчких планова.

        „Русија је већ направила своју крстарећу ракету нове генерације ,ваздух-земља’ КН-102 (ознака NATO) с нуклеарном бојевом главом и користи њену варијанту с обичном бојевом главом КН-101 у Сирији“ - казала је она. Зато су неутемељене претпоставке да би нови амерички пројекат могао да подстакне Русију на активан рад у тој области, сматра Готемилер.

        Она је нагласила да је Обамина администрација привржена Споразуму о смањивању стратешког наоружања с Русијом и да је „спремна да размотри могућности даљег смањивања нуклеарног наоружања“. Међутим, нагласила је заменица државног секретара, „за даље смањење потребне су жеља и радње оба партнера, а ми то не видимо код руског руководства“.

Роуз Готемилер

        Помоћник министра одбране САД за стратешко планирање - Роберт Шер - саопштио је да нова крстарећа ракета великог домета, која се лансира зван зоне домашаја ПРО, неће захтевати прављење нове нуклеарне бојеве главе. Она ће користити бојеву главу са крстареће ракете коју већ користи америчко Ратно ваздухопловство. По Шеровим речима, та ракета је већ одавно застарела и потребна јој је замена, а план је да се нова направи у наредних десет година.

        Помоћник шефа Пентагона је такође изјавио да тај систем „неће представљати опасност од разоружавајућег напада по Русију или Кину“.

        Појаснио је да ће крстарећу ракету носити стратешки бомбардери, којима је - за разлику од интерконтиненталних балистичких ракета - „потребно неколико сати да долете до циља“ и који „могу да буду опозвани“.

        С тим у вези, Обамина администрација тврди да нова крстарећа ракета „не смањује доњу границу коришћења нуклеарног оружја“, већ напротив - доприноси нуклеарном обуздавању и неширењу нуклеарног наоружања, пружајући додатне безбедносне гаранције америчким савезницима, укључујући Јужну Кореју.

        Исто мишљење је на слушањима изнео први човек Стратешке команде Оружаних снага САД адмирал Сесил Хејни.

        Готемилер, Шер и Хејни све су ово изговорили јавно. На слушањима и у писаном облику, а дискусија која је потом уследила - била је тајна јер је одлучено да се води иза затворених врата.

        Лист The Washington Post навео је крајем прошле недеље да америчка администрација припрема нове иницијативе у области контроле нуклеарног наоружања и да анализира различите пројекте у тој области.

        Већ се проучавају и у Конгресу САД. Због припреме буџета за следећу финансијску годину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари