Америчка армија почиње увежбавање борби у градовима, посебно у мегаполисима

ГЕНЕРАЛ ЏУЛИЈАН ЕЛФОРД ДОБИО НАЛОГ ДА СВЕ ПРЕДВИДИ

И ПРЕДЛОЖИ НОВУ ВРСТУ ОБУКЕ

  • ЕЛФОРД: Немам у виду борбе са различитим устаницима. Чим почнем да говорим о борбама у градовима - људи одмах помисле на борбу против побуњеника, а ја имам у виду високотехнолошка ратна дејства против „непријатеља“ са приближно једнаким могућностима
  • Функционер Lockheed Martin задужен за развој одбрамбеног бизниса Скот ДЕЈВИС: „Ми смо већ у стању да виртуелно градимо велике градове. Ми већ можемо да омогућимо коришћење виртуелне реалности за обуку јединица за борбе у мегаполисима“

        АМЕРИЧКИ генерал Џулијан Елфорд јавно је затражио да копнене снаге САД почну да се спремају и за борбе у градским условима. Нарочито у - мегаполисима.

        Defence News преноси и ове генералове речи: „Ја сам прошао борбене тренинге и у џунглама, и у пустињи, и по планинама. Наравно, и у зимским условима, али никада нисам прошао праве вежбе које би укључивале борбе у градским условима“.

        По његовој процени, америчке копнене снаге могу доћи у ситуацију да морају водити борбе у густо насељенм градовима, са небодерима. Зато им је, упозорио је Елфорд, потребна „реалистичнија обука“.

        „Морамо знати како треба да се боримо у градовима јер све прогнозе говоре да људи по целом свету мигрирају и да миграције иду управо према градовима.  Зато наши војници морају знати као бацити бомбу, како испалити ракету и гранату у градским условима“.

        Ово није тек став једног од америчких генерала. Пентагон је Елфорду наложио да, поред осталог, сачини прогнозу - где би све америчке копнене снаге и маринци могли ратовати и организовати вежбе „у складу са утврђеним сценаријима“.

        Истовремено му је стављено у задатак да предложи: каква техника ће за то бити потребна и у чему може да помогне америчка наука.

        Елфорд се „бацио на посао“. Чак је затражио помоћ IT-стручњака, са сугестијом да „размисле о методима припреме јединица у условима који ће тек постати реалност“.

        Објаснио им је да ће му то бити потребно „ради имитације неких од најкомпликованијих ратних дејстава на копну“. Притом је имао на уму - борбе у мегаполисима. У којима се небодери могу налазити „у комшилуку“ са уџерицама.

        Елфорд је посебно нагласио: „Немам у виду борбе са различитим устаницима. Чим почнем да говорим о борбама у градовима - људи одмах помисле на борбу против побуњеника, а ја имам у виду високотехнолошка ратна дејства против „непријатеља“ са приближно једнаким могућностима“.

        Командант корпуса америчке поморске пешадије, Роберт Нелер, упозорио је да неће бити лако направити полигон за увежбавање војника и целих јединица борбама у градским условима.

        Начелник команде поморске пешадије за обуку, генерал Џејмс Лукман, предложио да се за обуку користи  и „виртуелна реалност“, односно  - виртуелни упади у зграде.

        Према његовим речима, ово подразумева вежбе на реалном терену, али са додавањем виртуелних објеката - зграда, тенкова и авиона у бомбардерским налетима - које на дисплејима својих шлемова „виде“ војници укључени у вежбу.

        Функционер Lockheed Martin задужен за развој одбрамбеног бизниса - Скот Дејвис - овим поводом је изјавио: „Ми смо већ у стању да виртуелно градимо велике градове. Ми већ можемо да омогућимо коришћење виртуелне реалности за обуку јединица за борбе у мегаполисима“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари