Адмирал Фого: Међу америчким и руским подморницама у току је битка за Атлантик
КОМАНДАНТА ШЕСТЕ ФЛОТЕ БРИНУ ПОДМОРНИЦЕ „КИЛО” И КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ „КАЛИБАР”
Џејмс Фого
- Командант америчке Шесте флоте упоредио је „бујање активности” руских подморнца у водама Атлантског океана са надметањем у тим истим водама за време Првог и Другог светског рата између „савезничких и немачких подморница”. Па додао: „И као између наших и совјетских у годинама хладног рата”
- „Опет нам упућује изазов ефикасна, искусна и технолошки напредна руска подводна флота. Руске подморнице „секу” воде Атлантика, тестирају наше одбрамбене могућности и оспоравају нашу доминацију на мору. Припремају подводно поље битака које ће им обезбедити предност у сваком будућем конфликту”
КОМАНДАНТ америчке Шесте флоте – вице-адмирал Џејмс Фого – изјавио је да је међу руским и америчкм подморницама у току „нова битка за Атлантик”.
Фого је нагласио да се ради о почетку нове ере конфронтације између подводних флота две силе коју је он назвао „Четвртом битком за Атлантик”.
Командант Шесте флоте упоредио је „бујање активности” руских подморнца у водама Атлантског океана са надметањем у тим истим водама за време Првог и Другог светског рата између „савезничких и немачких подморница”. Па додао: „И као између наших и совјетских у годинама хладног рата”.
Одмах после овога је оценио: „Опет нам упућује изазов ефикасна, искусна и технолошки напредна руска подводна флота. Руске подморнице „секу” воде Атлантика, тестирају наше одбрамбене могућности и оспоравају нашу доминацију на мору. Припремају подводно поље битака које ће им обезбедити предност у сваком будућем конфликту”.
Адмирал Фого подвлачи да су руски ратни авиони и бродови постали знатно активнији након присаједињења Крима, а да су у обезбеђивању такозваног „војног присуства” нарочито важне „Путинове подморнице”.
Фого указује да Русија није само повећала број операција са учешћем својих подморница, него и да то уопште више не крије.
По његовој рачуници, Русија је отада број подморничких операција повећала један и по пут.
Фого је уверен да руски ратни бродови и авиони на технолошком плану још заостају за америчким, али упозорава да је Москва – упркос распаду СССР – сачувала „моћан потенцијал у производњи подморница”.
Фого апострофира руске атомске подморнице, али наглашава и руска војна бродоградилиштва побољшавају техничке могућности дизел-електричних подморница.
Како се и могло очекивати, адмирал Фого није сакрио да га највише „сврби” што је Русије своје подморнице класе „Кило” (тако НАТО означава руске подморнице два пројекта 877 „Палтус” и 636 „Варшављанка”) снабдела крстарећим ракетама „Калибар-НК”.
Фого сматра да Русија својим подморницама „обележава” зоне властите моћи и у Атлантику и у Црном мору и Медитерану:
„Ако се имају у виду размере руског подводног патролирања и његова учесталост, нарочито у Северном Атлантику и Норвешком мору, јасно је да Русија може постати претња безмало свм војно-поморским снагама НАТО. Утолико пре што сада имају и базу у Сирији”.
Реномирани руски медији су претходних месеци објавили да у војном врху у Москви признају да је америчка подводна флота још испред, али да руска већ има подморнице какве Американци још нису у стању да направе.
CNN је указао да руске подморнице класе „Јасењ” већ доводе у питање доминацију америчке подв одне флоте.