Распети су Цариград, Антиохија и Александрија, али долази нова епоха православља

АМФИЛОХИЈЕ: СВЕПРАВОСЛАВНИ САБОР КОЈИ СЕ СПРЕМА РЕЋИ ЋЕ СВЕТУ „РЕЧ СПАСЕЊА”

  • Патријарх КИРИЛ после литургије Светом равноапостолном кнезу Владимиру: С нама су овде били и сви светитељи Васељенске Православне Цркве, јер смо ми Црква земаљска, а упоредо са нама постоји Црква небеска, Црква која обитава у слави, Црква која је већ прошла кроз борбу овога света и која и данас и у вечности предстоји Богу. Управо из тог разлога је молитва овоземаљске Цркве моћна
  • „Демонске силе хоће да сломе кичму правсоалвља у којој је будуће и једино спасење цијелом човјечанству. То се збива сада у Украјини, тако је било на Косову, а наставља се на другим мјестима”, рекао је митрополит Амфилохије на пријему у московском Даниловском манастиру

          НА ДАН 1000-годишњице престављења кнеза Владимира, Патријарх московски и целе Руси Кирил служио је Литургију у московском Храму Христа Спаситеља. У име Српске Цркве саслуживао је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

          У Храму су били изложени икона и ковчег са моштима Светог равноапостолног кнеза Владимира.

          Читани су празнични антифони написани 1998. поводом хиљадугодишњице Крштења Русије. После мирне и сугобне јектеније узнесена су посебна благодарења поводом Крштења Русије Светом равноапостолном кнезу Владимиру. После сугубе јектеније патријарх Кирил се помолио и за мир у Украјини. Након читања Јеванђеља Првопрестолник Руске Православне Цркве обратио се верницима.

          Рекао је: „Памтимо чињеницу да је светлост православне истине дошла са обала Босфора, из Цариграда, и ова духовна веза, без обзира на сложене историјске околности, никад се неће прекинути. Та веза и данас дејствује и, верујем, дејствоваће и убудуће на јачању свега васељенског Православља.

          Такође желим да заблагодарим представницима свих помесних Православних Цркава на учешћу на данашњем богослужењу. Молим Вас да моје поштовање и моју благодарност пренесете поглаварима помесних Православних Цркава који су Вас љубазно упутили овамо. Данас смо принели свеправославну молитву, одслужили свеправославну Литургију. Изнад свега, с нама су овде били сви светитељи Васељенске Православне Цркве, јер смо ми Црква земаљска, а упоредо са нама постоји Црква небеска, Црква која обитава у слави, Црква која је већ прошла кроз борбу овога света и која и данас и у вечности предстоји Богу.

          Управо из тог разлога је молитва овоземаљске Цркве моћна што заједно са људима који су на земљи моле се и они који предстоје Богу, и верујем да ће се наше смирене молитве које обухватају сву Божанску творевину – за мир и процват наслеђа Св. равноапостолног кнеза Владимира, за мир и добростојање свих православних народа, за мир и правду на земљи – несумњиво узносити ка Престолу Божјем. Нека Господ очува своју творевину, нека очува Православну Цркву која је у многим земљама, нека Он очува земљу Русију и нашу Цркву – исповедницу, која је очувала веру у своме народу у протеклих хиљаду година.

          Нека молитвама Светог равноапостолног Великог кнеза Владимира Господ благослови наш историјски пут. Амин”.

          Поред митрополита Амфилохија,  светковању Светог Кнеза Владимира Српску православну цркву представљали су и Епископ моравички Антоније и протојереј Јован Милановић, професор Богословије у Карловцима.

          Амфилохије рекао је да Свеправославни сабор у припреми отвара нову епоху једне свете православне цркве, те истакао да је Православна црква кичма између Европе и Азије, између Истока и Запада.

           „Демонске силе хоће да сломе ту кичму у којој је будуће и једино спасење цијелом човјечанству. То се збива сада у Украјини, тако је било на Косову, а наставља се на другим мјестима”, рекао је Амфилохије на пријему у Даниловском манастиру.

          Нагласио је да се нада да ће православна црква преко Свеправославног сабора казати реч спасења свету и сведочити о себи као једној светој, саборној и апостолској цркви, саопштила је Српска православна црква (СПЦ).

          Према његовим речима, после распињања Цариграда, Јерусалима, Антиохије и Александрије, после распињања наших словенских цркава, припрема се нова епоха присуства православља у целом свету.

          „Данас се налазимо у времену новом за Цркву”, рекао је митрополит Амфилохије.

          Нагласио је да распеће и васкрсење представљају вертикалу живота цркве, те подсетио на страшне прогоне које је преживела Руска православна црква у 20. веку, а посебно је истакао важност сусрета представника свих помесних православних цркава у Москви током припреме Свеправославног сабора.

          „Све ово припрема Господ, а ја се надам да ће Сабор послужити као тачка свједочења православне цркве, не само народима православног предања, него и свим народима на земљи”, истакао је он.

          Владика је напоменуо да данас у свету с једне стране постоји огроман број људи који никада нису чули реч Јеванђеља, а с друге стране и велики број људи који су били хришћани, а „сада, што је још горе, не знају за Христа”.

          „Савременом друштву наметани нови свјетски поредак пријети цијелом човјечанству”, рекао је митрополит Амфилохије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари