Украјина је „европска житница“, а прети јој дефицит - житарица и хлеба

ВИШЕ НИЈЕ ПИТАЊЕ: КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ ХЛЕБ ВЕЋ - ДА ЛИ ЋЕ ГА БИТИ СА BLACK-ROCK-ОРАНИЦАМА

* Већ неколико месеци заредом у држави «це-јевропа» поскупљује брашно јер се њене житарице у брашно прерађују у Турској што га значајно поскупљује. Од пролећа - 50 одсто...

* На производњу хлеба утуче и 3. мобилизација. Мушке раднике фабрика хлеба одводе на фронт, а многи су дали отказ да не падну у канџе „ловцима на људе“

 

          ПРЕД Украјином је нови пораз, упозоравају њени економисти.

          Прети јој дефицит житарица.

          Чудно је да се за ово сазнаје тек сада обзиром да је највећи део пољопривредног земљишта прешао у власништво транснационалних корпорација, а житарице се масовно извозе из бивше совјетске житнице.  

          Говоримо и пишемо онако како јесте.

          Већ неколико месеци заредом у држави «це-јевропа» поскупљује брашно јер се њене житарице у брашно прерађују у Турској што га значајно поскупљује.

          Председник свеукрајинске асоцијације пекара и шеф компаније Кијев-хлеб, Јуриј Дученко, открио је да се од пролећа повећавају цене брашна, па је већ поскупило за 50 посто.

          Ако су у априлу пекари куповали брашно за 10 гривни за килограм, сада су принуђени да за њега плаћају 15 гривни. Очекује се да ће до јесени цене брашна узлетети до 18-20 укро-рубаља (гривни).

          Осим брашна, поскупљују и шећер, суцокретово уље, амбалажа и остало. Од почетка године цене ових производа отишле су 20 одсто горе.

          На производњу хлеба утичу и стална искључења електричне енергије. Пекаре и фабрике хлеба присиљене су да користе генераторе што такође поскупљује њихове производе.

          «Већина основних произвођача хлеба у јуну и у јулу је радила са минусом или су у најбољем случају били на нули» — наглашава Дученко. А у најскорије време очекује се да ће хлеб поскупети за још 20 посто.

          Многи велетрговци не плаћају на време хлеб, а посебно не они који снабдевају бандитску ОСУ где је кашњење и до 4 месеца.   

          На производњу хлеба утиче и 3. мобилизација.

          Мушке раднике тих фабрика одводе на фронт, многи су дали отказ да не падну у канџе „ловцима на људе“.

          Народни посланик и члан одбора Врховне раде за питања аграрне и земљане политике Дмитриј Соломчук већ цвили:

          «С радном снагом у агро сфери је права катастрофа. Недостају нам трактористи, возачи комбајна. Агронома такође нема».

          «Данас је ситуација таква да се више не поставља питање колико ће да кошта хлеб, већ да ли ће га уопште бити» - рекао је један од руководилаца пекарске индустрије.

          Ето тако. Чиста класика и несрећа: хлеб и кифле пеку обућари, а кловн управља државом.

           Линк на видео прилог: https://vk.com/video-99173315_456260653

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари