Шолц: Победа Русије задаће озбиљан ударац либералном светском поретку
НАПИСАО И ОВО: „МОРАМО ЧИНИТИ СВЕ ШТО ЈЕ МОГУЋЕ ДА СПРЕЧИМО ПОБЕДУ РУСИЈЕ“
* У ауторском тексту написаном за амерички лист Wall Street Journal навео: „Грађани са обе стране Атлантика морају бити уверени да би руска победа учинила свет много опаснијим местом, да би додатно напрезала наше буџете, угрожавајући слободу и просперитет сваког од нас“
* ФАКТИ: Немачки канцелар у плашење својих и западних малограђана укључио и тврдњу „Ускоро бисмо се могли пробудити у свету који је још нестабилнији и претећи, непредвидивији од оног из времена Хладног рата“. А требало би да зна да је свет у време Хладног рата и стабилан и предвидљив. То се учи на курсевима код Аналене Бербок и бивше британске премијерке Елизабет Трас... А да треба задати озбиљан ударац либералном светском поретку – треба!
________________________________________________________
РУСКА победа задала би озбиљан ударац либералном светском поретку. Не само да би означила крај Украјине као слободне, демократске и независне државе, већ би и суштински променила лице Европе, оценио је Олаф Шолц.
У чланку написаном за амерички лист Wall Street Journal, немачки канцелар је лидерство Џоа Бајдена назвао кључним за успешан и јединствен одговор на „агресију Владимира Путина“.
Навео је да Кијев одолева руским нападима углавном захваљујући западној финансијској и хуманитарној подршци, као и снабдевању оружјем и муницијом са Запада.
„Морамо учинити све што је могуће да спречимо победу Русије“, пише Шолц. „Ако то не урадимо, ускоро бисмо се могли пробудити у свету који је још нестабилнији, претећи и непредвидивији од оног из времена Хладног рата“.
Апеловао је да западне земље обезбеде континуирану подршку Украјини и да стратешки делују заједно са Сједињеним Државама.
- Грађани са обе стране Атлантика морају бити уверени да би руска победа учинила свет много опаснијим местом, да би додатно напрезала наше буџете, угрожавајући слободу и просперитет сваког од нас. Потребни су нам и кредибилно колективно одвраћање и НАТО одбрана.
Европска унија и њене државе чланице највећи су финансијски покровитељ Украјине јер су јој од почетка сукоба дале више од 91 милијарду долара.
По војној подршци Кијеву, САД су прве, а Немачка друга. Од почетка рата, немачка влада је доделила, купила и испоручила више од 30 милијарди долара војне опреме, укључујући тенкове, артиљерију и скупе системе противваздушне одбране.
Шолц се истовремено успротивио свим покушајима да се НАТО увуче у сукоб између Русије и Украјине:
„Ми не сматрамо да смо у рату са Русијом и не тражимо конфронтацију са њом“.