Сједињене Државе иду ка (полу)распаду и победи – над самима собом
РУСИЈА ЋЕ УКРАЈИНУ ДОБИТИ, А АМЕРИКНАЦИ ЋЕ СВЕ ШТО ТРЕБА СЕБИ УРАДИТИ - САМИ
* Главни резултат конгресних избора је у чињеници да су Сједињене Државе 8. новембра 2022. године направиле нови корак ка разбијању сопственог политичког система: не само да се нису извукле из колотечине у коју су ушле 2016. године, већ су се у њој још дубље заглибиле
* До 2024. године ситуација ће достићи суштински нови ниво: непризнавање изборних резултата готово сигурно ће изразити и поједине америчке државе. Није битно које ће то учинити: демократске (ако Трамп победи) или републиканске (ако изгуби), важно је да ће, заправо, започети процес распада САД
* Сада је немогуће предвидети како ће се то развијати: да ли ће се ограничити само на саботирање рада федералне владе од стране побуњених држава, или ће те државе покушати да створе неку врсту хоризонталне мреже која би на крају могла постати прототип новог сепаратистичког савеза. Нове Конфедерације
* Велика Британија, и поред свог огромног утицаја из сенке, нема потребне ресурсе за победу над Русијом, а ЕУ нема стратешки интерес за дугорочни сукоб са Москвом око Украјине, а без јаких и уједињених САД Запад неће моћи дуго да задржи контролу над западноруским земљама
__________________________________________________________
Аутор: Петар АКОПОВ, РИА Новости
ОТКУД у Русији огромно интересовање за америчке конгресне изборе?
Зато што ће њихови резултати повољно утицати на борбе у Украјини, односно на прокси рат Русије са Сједињеним Државама?
Истина је: неки гајe такве наде, али су, најблаже речено, наивни.
Америка неће одустати од подржавања Украјине, неће смањити своја улагања у пораз Русије.
Упркос свему, амерички изборни 8. новембар заиста је веома важан. И то не тактички, већ - стратешки.
Његов главни резултат може се назвати и пре пребројавања гласова. Јер, не ради се о томе што ће републиканци добити контролу над оба дома Конгреса (а то је практично унапред сигурно) и што ће Бела кућа бити принуђена да се фокусира на конфронтацију са том опозиционом странком.
То је, уосталом, уобичајена пракса у САД: након победе на председничким изборима, владајућа странка често бива поражена на конгресним изборима.
Тако је све функционисало раније – до тренутка када је 2016. године у САД почела системска унутрашња политичка криза. Суштина те кризе је да поражена страна не признаје пораз, оптужујући победника за превару, фалсификовање, страно мешање.
Односно, кренула је делегитимизација и самих избора и власти. Али, ако је 2016. направљен први корак ка делегитимизацији председничке власти (након што су демократе рекле да је „руско мешање” помогло Трамповом избору), сада, 2022., биће дигнута на нову висину.
Поражене демократе ће прогласити нелегитимним Конгрес, односно другу компоненту видљиве америчке моћи. На удару је и њен трећи део – правосуђе: демократе немају поверења у Врховни суд (поготово после овогодишње одлуке о абортусима), који желе да реформишу (преко повећања броја судија ради разводњавања „десничарске већине“). Али, да би то извели, потребна им је контрола над Конгресом САД, а они ће је изгубити.
Да, и републиканци говоре о нелегитимности председника Бајдена, али наглашавају да нису први почели.
Уколико демократе и сада ипак успеју да преваром преко превременог гласања (као пре две године) спрече републиканце да освоје већину у Конгресу (као пре две године), Трампова странка ће почети да говори о нелегитимности законодавног тела (тачније, његовог горњег дома).
Међутим, то неће утицати на главни резултат избора. А он је у чињеници да Сједињене Државе 8. новембра 2022. године праве нови корак ка разбијању сопственог политичког система: не само да се нису извукле из колотечине у коју су ушле 2016. године, већ су се у њој још дубље заглибиле.
Том колотечином ће наставити и ка 250. годишњици постојања САД, коју ће прославити 2026. године. Само, ко и где?
Јер, до 2026. биће 2024. - година председничких избора. Избори, за које се већ може са сигурношћу рећи: њихов резултат губитник неће признати.
Није битно ко ће победити, битно је шта ће бити после избора.
Али, до 2024. године ситуација ће достићи суштински нови ниво: непризнавање изборних резултата готово сигурно ће изразити и поједине америчке државе.
Није битно које ће то учинити: демократске (ако Трамп победи) или републиканске (ако изгуби), важно је да ће, заправо, започети процес распада САД.
Сада је немогуће предвидети како ће се то развијати: да ли ће се ограничити само на саботирање рада федералне владе од стране побуњених држава, или ће те државе покушати да створе неку врсту хоризонталне мреже која би на крају могла постати прототип новог сепаратистичког савеза.
Нова конфедерација.
Немогуће је предвидети и брзину и резултат процеса колапса: може се све `заледити` на неколико година, могу покушати да га зауставе силом (а постоји велики ризик од правог грађанског рата), а може све прилично брзо (по историјским мерилима брзо, односно у року од једне деценије) довести до праве поделе Сједињених Држава.
У сваком случају, бивше Сједињене Државе више неће постојати.
Чак и ако остану као јединствена целина, САД ће се много променити, а њихове глобалне позиције ће ослабити, без обзира на околности.
Конфронтација са Кином захтеваће мобилизацију свих глобалних ресурса земље – а паска над Европом ће неизбежно ослабити. Главну улогу у конфронтацији и обуздавању Русије имаће источни део северноатлантског блока, односно Велика Британија и ЕУ.
Међутим, Велика Британија, и поред свог огромног утицаја из сенке, нема потребне ресурсе, а ЕУ нема стратешки интерес за дугорочни сукоб са Русијом око Украјине, па без јаких и уједињених САД Запад неће моћи дуго да задржи контролу над западноруским земљама.
Да, ово је процена ситуације до краја деценије, али 8. новембар 2022. потврђује да се Сједињене Државе тврдоглаво крећу задатом путањом, настављајући курс заузет 2016. године. И нема те силе која би их могла скренути са погубног пута.
Трамп ће покушати да по други пут постане председник САД, али му то неће бити дозвољено.
А Русији не треба ништа од Америке: на спољном фронту (пре свега, наравно, украјинском) ми ћемо издржати конфронтацију са њима, а на унутрашњем ће све Американци урадити сами.
Сједињене Државе ће победити саме себе.